Εθελοντισμός: προσφορά αγάπης και ζωής στον συνάνθρωπο

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης -  ημερίδας υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκοπίου Παυλόπουλου με θέμα «ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ – ΣΧΟΛΕΙΟ – ΚΟΙΝΩΝΙΑ Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη και Εθελοντή Δότη Μυελού Οστών και Ομφαλικού Αίματος» μια ομάδα μαθητριών από το Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου αποφάσισε να ασχοληθεί με την αιμοδοσία υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Αλέκας Μπάκου. Έτσι, αφού πληροφορηθήκαμε σχετικά με το αίμα από την Καθηγήτρια Αιματολογίας της Ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Παπαδάκη, αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε μια έρευνα στους γονείς των μαθητών και τους καθηγητές του σχολείου μας σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία. Με τη συγκεκριμένη έρευνα θέλαμε να ελέγξουμε και να επιβεβαιώσουμε τα χαμηλά ποσοστά εθελοντών αιμοδοτών στη χώρα μας. Ακολουθούν τα αποτελέσματα της έρευνας:

Αποτελέσματα της έρευνας:

ereuna1ereuna2

ereuna3ereuna4

ereuna5ereuna6

Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε, η έρευνα αυτή μας υπενθυμίζει ότι η Ελλάδα έχει ένα από τα χαμηλότερα ποσοστά εθελοντών αιμοδοτών παγκοσμίως σε σύγκριση με τις ανεπτυγμένες χώρες. Σε σχέση με το 2012, ο αριθμός των μονάδων που έχουν συλλεχθεί για αίμα έχει μειωθεί. Ωστόσο, ο αριθμός των μονάδων που συλλέγονται από εθελοντές αιμοδότες σημειώνει μια μικρή αύξηση, από 305.511 σε 318.004. Ταυτόχρονα, μέχρι το 2020, οι μονάδες που εισάγουμε από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό θα μειωθούν σε 14.000. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Αιμοδοσίας, μία χώρα, για να ικανοποιεί αυτόνομα τις ανάγκες της για αίμα, χρειάζεται 20-25 τακτικούς εθελοντές αιμοδότες ανά 1.000 κατοίκους.

Εμείς είμαστε αισιόδοξοι ότι μπορούμε να το πετύχουμε! Εσύ;

Στέλλα Μανωλίτση Γ3

Μαρίνα Μαρκάκη Γ3