Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 23•17

Κάθε χρόνο στις 22 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Μετακινήσεων ή αλλιώς η Ευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο. Ξεκίνησε για πρώτη φορά στη Γαλλία το 1998. Με αφορμή αυτή την ημέρα, οι μαθητές από τη Θάσο έγραψαν μικρά άρθρα για να περιγράψουν το ποδήλατό τους, μίλησαν για τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς τόσο των πεζών, όσο και των οδηγών και διάβασαν ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Ακολουθούν ενδεικτικές δραστηριότητες:

ζ

Το ποδήλατό μου έχει πολλά χρώματα. Είναι μαύρο, κόκκινο και γαλάζιο. Δεν είναι πολύ παλιό, αλλά ούτε και πολύ καινούριο. Με αυτό κάνω βόλτες και περνώ καλά. Δεν θα ήθελα άλλο ποδήλατο, μου αρέσει αυτό που έχω.

Κανόνες σωστής συμπεριφοράς στο δρόμο, όταν είμαστε ποδηλάτες:

Φοράμε πάντα κράνος και ειδικά προστατευτικά για τα χέρια και τα πόδια.

Τα σήματα που υπάρχουν στο δρόμο δεν είναι μόνο για τα αυτοκίνητα, αλλά και για τα ποδήλατα.

Ελέγχουμε τα φρένα και τα λάστιχα του ποδηλάτου μας.

Δεν φεύγουμε πολύ μακριά από το σπίτι μας.

Δεν κάνουμε επικίνδυνες και απότομες κινήσεις.

Βιβλιοπαρουσίαση:

η

Συγγραφέας: Μαρία Παπαγιάννη

Εικονογράφηση: Σοφία Τουλιάτου

Εκδόσεις Πατάκη

Ο Πέτρος και ο Στέργιος είναι δύο πολύ καλοί φίλοι και σκέφτονται να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα: να κάνουν τον γύρο του κόσμου με το ποδήλατο. Ο Πέτρος όμως, δεν γνωρίζει πώς να κάνει ποδήλατο με δύο ρόδες. Θα τα καταφέρει άραγε ο Πέτρος; Ποιος θα τον βοηθήσει; Θα κάνουν τελικά τον γύρο του κόσμου; Ποιο είναι το μάθημα ζωής που παίρνει ο Πέτρος;