Η πόλη μου η Κομοτηνή

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 23•17

Η Κομοτηνή είναι μία πόλη που βρίσκεται στο νομό Ροδόπης, στο γεωγραφικό διαμέρισμα της Θράκης. Η παλιά τούρκικη ονομασία της ήταν Γκιουμουλτζίνα. Στη Κομοτηνή βρίσκεται το Δημοκρίτειο πανεπιστήμιο.
Η πόλη της Κομοτηνής έχει ανθρώπους που μιλάνε διαφορετικές γλώσσες και έχουν διαφορετικές θρησκείες. Μαζί με τους Χριστιανούς συνυπάρχουν και οι Μουσουλμάνοι που μιλάνε τούρκικα και προσεύχονται στο Τζαμί. Αν έρθει κάποιος στην Κομοτηνή θα ακούσει τον Χότζα να φωνάζει την προσευχή από τον Μιναρέ.
Η πόλη επίσης έχει πολλά στρατόπεδα και οι κάτοικοι της ασχολούνται με τα χωράφια. Το εμπόριο και είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
Το παραδοσιακό γλυκό της Κομοτηνής είναι ο μπακλαβάς που είναι πολύ νόστιμος.
Μας αρέσει η πόλη μας γιατί έχει πολλά μαγαζιά.
Ακολουθούν φωτογραφίες από την πόλη μας.

1.jpg 2

Κεντρική Πλατεία Κομοτηνής

3

Σιντριβάνι στην κεντρική πλατεία