Πείραμα για το νερό!

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Απρ• 30•18

Οι “μικροί Δημοσιογράφοι΄ του 8ου Δημοτικού Σχολείου με αφορμή την παγκόσμια ημέρα νερού στις 22.03 και την παγκόσμια ημέρα μετεωρολογίας στις 23.03 μαθαίνουν και σας παρουσιάζουν τον κύκλο του νερού, μέσα από ένα απλό πείραμα.
Αλλά πρώτα ακολουθεί ένα χρήσιμο λεξικό για τα τέσσερα στάδια του κύκλου του νερού
ΕΞΑΤΜΙΣΗ: Το νερό ζεσταίνεται από τον ήλιο και έτσι εξατμίζεται από τις θάλασσες.
ΣΥΜΠΥΚΝΩΣΗ : Οι ατμοί από την εξάτμιση συμπυκνώνονται και δημιουργούν σύννεφα.
ΒΡΟΧΟΠΤΩΣΗ: Όταν τα σύννεφα δεν μπορούν να συγκρατήσουν άλλο νερό, τότε αυτό πέφτει ξανά στη γη.
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ: Το νερό που πέφτει ξανά στη γη καταλήγει σε θάλασσες, λίμνες, ποτάμια και στο έδαφος που το απορροφά.

ΠΕΙΡΑΜΑ
Θα χρειαστείτε
1. πλαστική σακούλα που να κλείνει αεροστεγώς
2. μαρκαδόρους που γράφουν πάνω σε πλαστική σακούλα
3. νερό
4. μπλε χρώμα ζαχαροπλαστικής (προαιρετικό)
5. ταινία πακεταρίσματος
6. Βραστήρα για να ζεστάνουμε το νερό

Πείραμα: Παίρνουμε την σακούλα και ζωγραφίζουμε πάνω της τα 4 στάδια του νερού με το τρόπο που μας δείχνει η εικόνα

ξξ

Ζεσταίνουμε το νερό μέχρι ο ατμός να αρχίζει να ανεβαίνει αλλά προσέχουμε να μην βράσει το νερό. Έπειτα το ρίχνουμε μέσα στο σακουλάκι, το κλείνουμε και με μια χαρτοταινία το κολλάμε σε μια πόρτα ή παράθυρο. Καθώς το νερό εξατμίζεται, οι ατμοί ανεβαίνουν και συμπυκνώνονται στην κορυφή της σακούλας. Τότε θα εμφανιστεί ένα λευκό “μπάλωμα΄ που μοιάζει με τα σύννεφα στην ατμόσφαιρα. Μετά από λίγο εμφανίζονται σταγονίδια νερού στο εσωτερικό της τσάντας. Καθώς μεγαλώνουν τα σταγονίδια αυτά πέφτουν προς τα κάτω( βροχή). Αυτό το στάδιο μοιάζει με το στάδιο που φέρνει το νερό πίσω στη θάλασσα και έτσι ολοκληρώνεται ο κύκλος του νερού. Εάν το σακουλάκι με το νερό παραμείνει στο παράθυρο και το βλέπει ο ήλιος, θα συνεχίσει να περνάει από τα 4 στάδια του κύκλου του νερού.