Συνέντευξη: Σπύρος Γιαννακόπουλος

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 18•18

Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΙ…ΕΜΕΙΣ

Ποιο ήταν το αγαπημένο σας βιβλίο όταν ήσασταν μικρός;

Η Ματίλντα, μια θαυμάσια ηρωίδα σε ένα σκοτεινό περιβάλλον. Ο συγγραφέας Ρόαλντ Νταλ είναι από τους αγαπημένους μου.

Ποιο είναι το πρώτο παραμύθι που έχετε γράψει;

Ο Τρύφωνας από τη Δρακολανδία, μετά από ένα ταξίδι μου στη Σκοτία. Είναι επηρεασμένο από το τέρας του Λόχ Νες.

Ποιο από τα βιβλία σας είναι το αγαπημένο σας και γιατί;

Η Νάνσι, την αγαπώ πολύ αυτή την ηρωίδα.

Από πού παίρνετε  τις ιδέες σας για τα βιβλία που γράφετε;

Από άλλα βιβλία, τα κόμικς, από τον κινηματογράφο, από τη μουσική κι από ταξίδια.

Πόσα αντίτυπα πουλήθηκαν από τα βιβλία της Νάνσι και της Νεφέλης;

Πάνω από πέντε από το καθένα.

Θέλετε να συνεχίσετε να γράφετε βιβλία;

Ναι! Για όσο μπορώ! Μου δίνει μεγάλη χαρά αυτή η διαδικασία.

Τι ήταν αυτό που σας έκανε να γράψετε δυο βιβλία για «ξεχωριστά» κορίτσια;

Τα βιβλία χρειάζονται ήρωες, τους βασικούς χαρακτήρες, τους πρωταγωνιστές. Στα δύο μου βιβλία Νάνσι και Κορίτσι με Ξύλινο Σπαθί οι ήρωες αυτοί είναι κορίτσια. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι απορίας άξιο. Σε άλλα βιβλία είναι αγόρια. Αν βέβαια η ερώτηση εστιάζει στο «ξεχωριστά», οι ήρωες των βιβλίων συνηθίζουν να είναι ξεχωριστοί.

Αν ήσασταν ο Πέπε Ρούζ θα ζητούσατε βοήθεια από ένα κορίτσι;

Ναι, αμέ. Ειδικά στη θέση που βρίσκεται ο Πέπε – Ρουζ.

Ποια πιστεύετε ότι είναι τα κοινά στοιχεία των δυο κοριτσιών; Θα μπορούσαν να γίνουν φίλες;

Άνετα θα μπορούσαν να γίνουν φίλες. Νομίζω ότι έχουν πολλά κοινά: είναι και οι δύο θαρραλέες, δυναμικές και δεν το βάζουν εύκολα κάτω.  Θα έκαναν ωραίο δίδυμο.

Ποιες πιστεύετε ότι είναι οι διαφορές ανάμεσα σε ένα ατρόμητο κορίτσι και σε ένα ατρόμητο αγόρι;

Οι διαφορές έχουν να κάνουν με την ανατομία. Κατά τα άλλα, άμα είσαι ατρόμητος, είσαι ατρόμητος. Δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με το φύλο.

Πόσο χρόνο χρειαστήκατε για να γράψετε το κάθε βιβλίο χωριστά;

Τη Νάνσι και το Κορίτσι με το Ξύλινο Σπαθί από ένα χρόνο, τα άλλα λιγότερο.

Θέλατε από μικρός να γίνεται συγγραφέας;

Βασικά, ποδοσφαιριστής ήθελα να γίνω, αλλά δεν τα κατάφερα…

Τις ερωτήσεις έκαναν οι μαθητές

Παρασκευή Ζ , Αθηνά Π, Γιώργος Π, Θανάσης Λ, Ζωή Π, Γιάννης Σ, Άσπα,  Γιώργος, Δημήτρης, Γιώργος Δημήτρης, Νίκος