Έχω δικαίωμα!

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 18•18
Έχω δικαίωμα!

Με αφορμή τα δικαιώματα των παιδιών οι μαθητές διάβασαν και επεξεργάστηκαν το κείμενο «Ο καημένος ο δράκος» του Χάρη Σακελλαρίου από το βιβλίο «Έχω δικαίωμα» της unicef. Ακολουθεί η περίληψη που έγραψαν οι μαθητές.

Μία μέρα τρία παιδάκια μπήκαν σε μία αποθήκη. Ξαφνικά είδαν μία μεγάλη σκιά. Τα παιδιά φοβήθηκαν και σκέφτηκαν πως μέσα εκεί υπήρχε ένας δράκος. Τρέχοντας πήγαν στον μπαμπά και του είπαν τι είχε συμβεί. Ο μπαμπάς γέλασε και τους είπε πως δεν υπάρχουν δράκοι. Όμως, κατάλαβε τι είχε συμβεί. Τους είπε να πάνε όλοι μαζί στην αποθήκη. Εκεί τους γνώρισε ένα μαύρο αγοράκι από την Αφρική. Το αγοράκι αυτό μαζί με τον πατέρα του ήταν πρόσφυγες και κρυβόντουσαν. Η σκιά, λοιπόν, που είχαν δει τα παιδιά ήταν ο πατέρας του αγοριού. Μία μέρα αυτός έφυγε και πήγε στην Αφρική να βοηθήσει, γιατί υπήρχε πόλεμος. Δυστυχώς, ο πατέρας σκοτώθηκε και το αγοράκι έμεινε ορφανό. Η οικογένεια, όμως, από την Ελλάδα το αγάπησε και αποφάσισε να το μεγαλώσει.