Ενδιαφέροντες σχολικοί διαγωνισμοί για το άμεσο μέλλον…

() Με ανακοίνωση από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου προκηρύχθηκαν δύο διαγωνισμοί για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Οι διαγωνισμοί λήγουν Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018. Μπορούν να συμμετέχουν μαθητές είτε ατομικά είτε ομαδικά.Οι δυο διαγωνισμοί είναι: Θετικού/Δημιουργικού Περιεχομένου στο Διαδίκτυο και Αρχαία Ελλάδα στο Διαδίκτυο.

Οι μαθητές του σχολείου μας που επιθυμούν να συμμετέχουν στους παραπάνω διαγωνισμούς να έρθουν στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας τη Δευτέρα 8/1/2018 ή την Τρίτη 9/1/2018 σε ένα από τα διαλείμματα. Επίσης οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να ξεκινήσουν να ασχολούνται με τους διαγωνισμούς (με όποιον από τους δυο επιθυμούν) εκμεταλλευόμενοι τη σχολική αργία των Χριστουγέννων και του Νέου Έτους.impossible box

() ESR (European Scholl Radio) – Το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο

Διαγωνισμός ραδιοφωνικού μηνύματος και τραγουδιού “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018” με θέμα: “Δημιουργώντας για την Πολιτιστική μας Κληρονομιά “, Όροι και προϋποθέσεις, Αξιολόγηση και βραβεία. Προθεσμία υποβολής Κυριακή 24/12/2017.

() 4ος Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού στο Scratch

Ο φετινός διαγωνισμός για το σχολικό έτος 2017-18 και αφορά την υλοποίηση ενός «Παιχνιδιού περιπέτειας».

Επίσης ειδική θεματική του διαγωνισμού, χωρίς να είναι δεσμευτική, είναι η «Οδική Ασφάλεια».

Απευθύνεται σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και θα δοθούν αντίστοιχα βραβεία και έπαινοι σε έργα μαθητών Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου (Γενικού & Επαγγελματικού) και Ειδικών σχολείων

Σημαντικές Ημερομηνίες:

15 Ιανουαρίου 2018: 2η Ανακοίνωση, ανάρτηση αναλυτικών οδηγιών συμμετοχής.

22 Απριλίου 2018: Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων των μαθητών.

1-8 Ιουνίου 2018: Ανακοίνωση αποτελεσμάτων.