Οικολογική …Αποκριά!

Photo0085

Μετά το χριστουγεννιάτικο δέντρο με  πλαστικά καπάκια σειρά πήρε η Αποκριά με τα μέλη του Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Ενημερώνω – Ανακυκλώνω – Σκέφτομαι τον συνάνθρωπο» να κατασκευάζουν αποκριάτικες μάσκες.

Οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα σχεδίασαν μάσκες και τις διακόσμησαν με πολύχρωμα καπάκια, τα οποία στόλισαν με χρυσόσκονη και glitter.  Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εντυπωσιακό και οι μαθήτριες απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι στο ελληνικό σχολείο έχει θέση η φαντασία και η δημιουργικότητα.

Photo0077

Το προαναφερόμενο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  υλοποιείται  στο σχολείο μας με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς Ταουκτσή Διαλεχτή, Παρασκευαΐδου Ελένη και Λιόρα Θεολογία.  Οι μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση ήταν οι εξής: Βαρελά Σοφία (Β4), Βεζύρη Ευγενία (Α1), Λύρατζη Αικατερίνη (Α5), Μπαγδάτογλου Ελισάβετ (Α6), Παναγιωτίδου Κυριακή (Α6), Χατζχρήσου Θεοδώρα (Α6).

Photo0086

ΜΑΣΚΑ