Μεγάλη νίκη του Ηρακλή επί της ΑΕΚ με 2-1

ÇÑÁÊËÇÓ - ÁÅÊ (ÐËÅÉ ÏÖ FOOTBALL LEAGUE 2014-2015)

Για την πρώτη αγωνιστική των Play off  o  Ηρακλής επικράτησε της ΑΕΚ στην έδρα του με 2-1 με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς.

FBL-EUR-C1-REALMADRID-ATLETICO

Ο Γηραιός ξεκίνησε δυνατά σκοράροντας στο 12΄με τον Πασά, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα  και ισοφάρισε στο 27΄ με τον Αραβίδη.  Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Περόνε, που σκόραρε στο 34΄ εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Ανάκογλου στον τερματοφύλακα Ανέστη.

Με ρυθμό έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά κι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Περόνε, που υπό την πίεση του Λαμπρόπουλου σούταρε άουτ.  Η πορεία του ρυθμού συνέχισε πτωτική, ενώ δε δόθηκε πέναλτυ στην ΑΕΚ, όταν με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς ο Σαραμαντάς πήρε τα πόδια του Πλατέλλα κι όχι την μπάλα.  Στο 70΄ ο Ηρακλής είχε ευκαιρία για γκολ με τον Πασά και στην εξέλιξη της φάσης με τον Μπαρτολίνι, ενώ η ΑΕΚ είχε τις δικές της ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μπαρμπόζα και Αραβίδη.  Τη μεγαλύτερη ευκαιρία της η ΑΕΚ την είχε στις καθυστερήσεις του αγώνα με το άστοχο σουτ του Ντούνη.

pasas

Στην βαθμολογία των Play off  τους Ηρακλή και ΑΕΚ ακολουθούν η ΑΕΛ με 3 βαθμούς, ο Απόλλων Σμύρνης και ο Ολυμπιακός Βόλου με 1 βαθμό, ενώ η Παναχαϊκή είναι χωρίς βαθμό (Απόλλων – Ολυμπιακός Βόλου 0 – 0, Παναχαϊκή – ΑΕΛ 2 – 3)