Εκφραστικοί Αναγνώστες και στο σχολείο μας

Διαγωνισμός Εκφραστικής Ανάγνωσης

Εκφραστικοί Αναγνώστες και στο σχολείο μας

Διαγωνισμός Εκφραστικής Ανάγνωσης έγινε τη Δευτέρα 7 Απριλίου 2014 στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Ευόσμου στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του 19ου Φεστιβάλ Παιδείας, που διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Προστασίας του
Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου.

Μέρος έλαβαν μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων και Λυκείων του Δήμου μας, οι οποίοι στον ημιτελικό κρίθηκαν από εκπαιδευτικούς σχολείων του Δήμου, μεταξύ των οποίων και οι φιλόλογοι του Γυμνασίου μας Βλάχου Παναγιώτα, Λιόρα Θεολογία και Αλαγκιοζίδου Σοφία.  Στον τελικό την κριτική επιτροπή αποτελούσαν οι καθηγητές της Ανώτερης Σχολής Δραματικής Τέχνης ΚΘΒΕ Γιάννης Ρήγας, Γιώργος Καύκας και Πέτρος Κοκόζης.

Από το Γυμνάσιό μας πήραν μέρος και προκρίθηκαν στον τελικό οι μαθήτριες Πασχαλίδου – Περεζίδου Άννα (A3), Βορδού Άννα (A1) και Πανάγου Αντωνία (B4).  Στην τελική κατάταξη οι μαθήτριές μας ισοψήφησαν αλλά δεν μπήκαν στην πρώτη τριάδα.

Νικήτρια του Διαγωνισμού αναδείχθηκε η  Αναστασία Τσακιλιώτη, μαθήτρια της Β΄ Τάξης του 2ου Γενικού Λυκείου Ελευθερίου Κορδελιού, συνέντευξη της οποίας φιλοξενείται σε άλλο σημείο στη Φωνή του Αρχέλαου.

Σάβιακλη Φωτεινή, μαθήτρια του Β5

προκριματικοί