Χαρά αναγνώρισης για τους καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου

Photo0167

Χαρά αναγνώρισης για τους καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου

Μια ευχάριστη έκπληξη βίωσαν οι καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου το πρωί της Τετάρτης  23/12/2015, όταν ένας  υπάλληλος αλυσίδας καταστημάτων  μετέφερε στο γραφείο των καθηγητών ένα καλάθι με γλυκά.

Το εν λόγω καλάθι  έστειλαν γονείς μαθητή του Γυμνασίου μας, οι οποίοι – σημειωτέον – θέλησαν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους, για να εκφράσουν με αυτό τον τρόπο τις ευχαριστίες τους στον Σύλλογο Διδασκόντων για το διδακτικό του έργο και την  εν γένει προσφορά του στους μαθητές του.

Photo0168

Η χειρονομία αυτή συγκίνησε όλα τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων,  καθώς ζούμε σε μια εποχή που η Πολιτεία δεν αμείβει – ανταμείβει ικανοποιητικά τον δάσκαλο, η κοινωνία συνήθως τον απαξιώνει και η πραγματική αμοιβή του  είναι  η αγάπη  του μαθητή, η αναγνώριση του έργου του από τον  γονιό, η εκτίμηση της ευρύτερης κοινωνίας.

Ευχαριστούμε!

Καλά Χριστούγεννα, Καλή Χρονιά!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου