Πεζοπορία στον Χορτιάτη

χορτιατης 2

Εκπαιδευτική ημερήσια εκδρομή στον Χορτιάτη πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Απριλίου υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών του σχολείου Τσάμπουρα Στυλιανής, Τούλη Σαράντη και Στεργίου Λάμπρου.

Οι σαράντα μαθητές που συμμετείχαμε περπατήσαμε μια διαδρομή περίπου δύο ωρών μέχρι το καταφύγιο του Σ.Ε.Ο., το οποίο αντικρίσαμε με …μεγάλη ανακούφιση!  Εκεί παραμείναμε για ξεκούραση και φαγητό.

Οι άνθρωποι του ορειβατικού Συλλόγου ήταν πολύ ευγενικοί και φιλικοί μαζί μας και βοήθησαν στο να περάσουμε μια ξεχωριστή Κυριακή, κουραστική αλλά και δημιουργική μαζί, στην οποία ήρθαμε σε επαφή με τη φύση αλλά και γυμναστήκαμε.  Ο Χορτιάτης είναι τελικά ένα πολύ ωραίο μέρος για κάποιον που αναζητά την περιπέτεια.

χορτιατης

Αλεξοπούλου Ανθή και Αρζίδου Βασιλική, μαθήτριες της Α΄ Τάξης