H σχολική μας γιορτή για την επέτειο του «Όχι»

IMG_0733

Στην Κατακόμβη του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου έγινε την Πέμπτη 27/10/2016 η γιορτή μας για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση του Πρακτικού, τον ορισμό σημαιοφόρων, την παράδοση της σημαίας και την απονομή Βραβείων και Αριστείων στους πρωτεύσαντες ανά τμήμα και στους αριστεύσαντες μαθητές του σχολείου μας. Στη συνέχεια, ξεδιπλώθηκε η γιορτή  με την ανάγνωση Χρονικού και κειμένων, που με τη δύναμη προσωπικής μαρτυρίας μετέφεραν  τους μαθητές και όλους τους παρισταμένους στα γεγονότα της ταραγμένης εκείνης περιόδου κατά την οποία η Ελλάδα βρέθηκε στη δίνη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Υπεύθυνες της σχολικής γιορτής ήταν η φιλόλογος Ανθομελίδου Χαρίκλεια και η καθηγήτρια καλλιτεχνικών Κορδάτου Αθηνά. Την εκδήλωση πλαισίωσαν με τα τραγούδια τους  η χορωδία και η ορχήστρα του Γυμνασίου μας, την επιμέλεια των οποίων είχε η καθηγήτρια μουσικής Ιορδανίδου Σοφία.