3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ζωγραφικη

Μέρα γιορτής η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου για τα σχολεία όλης της χώρας.  Για τρίτη συνεχή χρονιά γιορτάσαμε στο Γυμνάσιό μας την πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

πινγκ πονγκ

θεατρικο

βολει

κατασκευη

Στο 1ο Γυμνάσιο οι μαθητές συμμετείχαν σε αθλητικές εκδηλώσεις (παιχνίδια ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, πινγκ πονγκ), πήραν μέρος σε θεατρικά παιχνίδια, ζωγράφισαν κι έκαναν κατασκευές σχετικές με το θέμα της ημέρας, ενώ προβληματίστηκαν και συγκινήθηκαν παρακολουθώντας βίντεο με θέμα τους παραολυμπιακούς αγώνες.

ζωγραφικη 3

βιντεο

κατασκευη 3

μπασκετ

Ήταν μια μέρα για να συνειδητοποιήσουμε πως έχουμε όλοι δικαίωμα στον αθλητισμό όχι με στόχο τη νίκη αλλά την προσπάθεια και την προσωπική υπέρβαση.

κατασκευη 2

ζωγραφικη 4