Εκδηλώσεις μνήμης για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων στο σχολείο μας

agori-rige-pitzama

Την Παγκόσμια Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος των Εβραίων από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β” Παγκόσμιο Πόλεμο τίμησε το σχολείο  μας  την Παρασκευή 27/01/2017 με ομιλία – ενημέρωση που έγινε στους μαθητές και με την προβολή της ταινίας  «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα» του Μαρκ Χέρμαν (2008).

Η ιστορία της ταινίας διαδραματίζεται κατά τη διάρκεια του Β” Παγκοσμίου πολέμου κοντά σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης Εβραίων. Πρωταγωνιστής είναι ο Μπρούνο, ο οκτάχρονος γιος του Διοικητή του στρατοπέδου. Μέσα από τα αθώα μάτια του Μπρούνο παρακολουθούμε τη ζωή στο στρατόπεδο και την εξέλιξη μιας απαγορευμένης φιλίας που ανθεί ανάμεσα σε αυτόν και τον Σμούλ, ένα αιχμάλωτο Εβραιόπουλο.

Τους δύο φίλους χωρίζει ένα συρματόπλεγμα το οποίο βάζει τα όρια στους 2 κόσμους. Μια ιστορία για το Ολοκαύτωμα και τις σχέσεις των ανθρώπων μέσα στον παραλογισμό του πολέμου, μία ταινία σκληρή και ταυτόχρονα πολύ ανθρώπινη, βασισμένη στο βιβλίο του Τζον Μπόιν.

Από την ομάδα σύνταξης