Stop, στον σχολικό εκφοβισμό!

5-1-512x320

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, την Πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, το σχολείο μας υλοποίησε μία σειρά από δράσεις για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού που ήδη έχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις και στη χώρα μας.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε την υλοποίηση δράσεων κατόπιν σχετικής εγκυκλίου  του Υπουργείου Παιδείας με στόχο τον σχεδιασμό μιας εκπαιδευτικής πολιτικής για την αντιμετώπιση του φαινομένου. Έτσι, στους μαθητές έγινε ενημέρωση και προβολή οπτικοακουστικού υλικού στον χώρο της κατακόμβης του Ι.Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου από τη φιλόλογο του Γυμνασίου μας κ. Πουλτουρτζίδου Χαρίκλεια, ενώ οι μαθητές στο σχολείο συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια, ζωγράφισαν, έγραψαν τη δική τους εκδοχή για τον σχολικό εκφοβισμό.