Αστερισμοί με ονόματα διασήμων

5212F496999504A30F493071F0883C9E

Σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου του Μπέρμιγχαμ τα περισσότερα παιδιά δεν κοιτάζουν ποτέ  τον ουρανό, για να βρουν έναν  αστερισμό, ή δεν μπορούν να διακρίνουν κανέναν αστερισμό. Επιπλέον, τα παιδιά είναι δύσκολο να  απομνημονεύσουν τα παράξενα λατινικά ονόματα των αστερισμών.

Έτσι, οι καθηγητές και οι φοιτητές του Πανεπιστημίου του Μπέρμιγχαμ σε μια προσπάθεια να παροτρύνουν τα παιδιά να ασχοληθούν με την αστρονομία, χαρτογράφησαν ομάδες άστρων που βρίσκονται μέσα στους γνωστούς αστερισμούς με τρόπο τέτοιο, ώστε να θυμίζουν δημοφιλείς ήρωες και αθλητές, όπως ο Harry Potter, ο Usain Bolt, η Serena Williams, αλλά και ο δημιουργός ντοκιμαντέρ για τη φυσική ζωή, David Attenborough και η βραβευμένη με Νόμπελ Ειρήνης Πακιστανή ακτιβίστρια Malala Yousafzai.

Πηγή : www.tovima.gr

Κομπόγιαννος Δημήτριος, μαθητής της Β΄ Τάξης