Σε γήπεδο ποδοσφαίρου για… κορίτσια θα μετατραπεί η πλατεία Αριστοτέλους

1352111_αριστοτέλουs

Ο Δήμος Θεσσαλονίκης και η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοινώνουν πως η πλατεία Αριστοτέλους τον Απρίλιο θα μετατραπεί σε γήπεδο ποδοσφαίρου για κορίτσια.

Η διοργάνωση διεξάγεται για πρώτη φορά, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Γυναικείου Ποδοσφαίρου, και θα διαρκέσει 4 ημέρες, από τις 11 μέχρι τις 14 Απριλίου. Η συμμετοχή αφορά κυρίως τις καλύτερες γυναικείες ομάδες ποδοσφαίρου, αλλά μπορούν να συμμετάσχουν και κορίτσια από σχολεία της πόλης. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, θα πάρουν μέρος στον αγώνα στο γήπεδο της ΕΠΣ Μακεδονίας οι 72 καλύτερες παίκτριες κάτω των 15 ετών. Επιπλέον, θα πραγματοποιηθεί ανοιχτή εκδήλωση για νεότερα κορίτσια, από τοπικές ακαδημίες και σχολεία το πρωί της 13ης Απριλίου στην πλατεία Αριστοτέλους. Το Φεστιβάλ εντάσσεται στο πρόγραμμα της UEFA και της ΕΠΟ για τη διάδοση και ανάπτυξη του γυναικείου ποδοσφαίρου.

Πηγή: http://www.thestival.gr/

Στεφανία Κυπραίου, μαθήτρια της Γ΄ Τάξης