Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών και ο σχολικός μας εκκλησιασμός

Την Τρίτη 29/01/2019 έγινε σχολικός εκκλησιασμός των μαθητών μας στον Ι. Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου με αφορμή τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης.
Οι Τρεις Ιεράρχες, ο Βασίλειος ο Μέγας, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος, ζούσαν με απλότητα και χωρίς πολυτέλειες. Αφιέρωσαν τη ζωή τους στους φτωχούς συνανθρώπους τους και στους δυστυχισμένους. Ήταν και οι τρεις τους σοφοί. Αγάπησαν τα γράμματα και τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων. Έγιναν μεγάλοι δάσκαλοι αλλά και σπουδαίοι ρήτορες. Για τη σοφία τους και την καλοσύνη τους, ο λαός τους εκτιμούσε και τους αγαπούσε.
Ο εφημέριος του Ναού απευθυνόμενος τους μαθητές μίλησε για το έργο αλλά και τους στόχους που έθεσαν και υπηρέτησαν με αφοσίωση οι Τρεις Ιεράρχες στη ζωή τους : πρώτη προτεραιότητά τους ήταν ο Θεός, δεύτερη ο συνάνθρωπος και τρίτη η μόρφωση, η καλλιέργεια του πνεύματος.