Χριστουγεννιάτικος σχολικός εκκλησιασμός

20191220_085243

Χριστουγεννιάτικος σχολικός εκκλησιασμός των μαθητών μας πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου την Παρασκευή 20/12/2019 ανήμερα της γιορτής του αγίου Ιγνατίου του Θεοφόρου. Λίγο πριν τη λήξη της θείας λειτουργίας ο πατήρ Γεώργιος Μίλκας, Θεολόγος και Εκπαιδευτικός εν ενεργεία πριν από λίγα χρόνια στο Σχολείο μας, μίλησε στους μαθητές μας για τον άγιο Ιγνάτιο που αποτέλεσε στη ζωή του πρότυπο μετριοφροσύνης και ταπεινότητας απέναντι στις προκλήσεις της καθημερινότητας, πρότυπο γενναιότητας απέναντι στις δυσκολίες της ζωής και πρότυπο αγάπης και αφοσίωσης απέναντι στον Ιησού Χριστό. Ο πατήρ Γεώργιος με τον λόγο του κάλεσε τους μαθητές μας να έχουν τον άγιο Ιγνάτιο ως πρότυπο στο μακρύ και δύσκολο ταξίδι της ζωής τους.