«Εικόνες από μία Έκθεση» του Ρώσου συνθέτη Modest Mussorgsky

Το έργο «Εικόνες από μία Έκθεση» του Ρώσου συνθέτη Modest Mussorgsky παρακολούθησε η Γ΄ Τάξη του σχολείου μας στις 17 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο οτυ μαθήματος της Μουσικής με πρωτοβουλία και οργάνωση της εκπαιδευτικού Ιορδανίδου Σοφίας.
Η παρουσίαση έγινε live streaming από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης και σκοπός της ήταν να μυήσει στην περιγραφική δύναμη της μουσικής. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την προγραμματική μουσική, μαθαίνοντας πώς η γλώσσα των ήχων μπορεί να αναπαραστήσει εξωμουσικές έννοιες, με τον ίδιο τρόπο που τα πινέλα ενός ζωγράφου απεικονίζουν και οι λέξεις ενός συγγραφέα εξιστορούν ιδέες και εικόνες, μέσα από αυτό το αριστούργημα της ρωσικής μουσικής εργογραφίας. Μουσική και εικαστικές τέχνες ενώνονται σε ένα έργο που κατέχει μία μοναδική και ιδιαίτερη θέση στο παγκόσμιο ρεπερτόριο.