Μίλα Τώρα!

έργο της Ψαλτοπούλου Βασιλικής

Το 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου συμμετέχει ενεργά στην εκστρατεία «Μίλα Τώρα!», που πραγματοποιεί για 10η συνεχή χρονιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει της 6ης Μαρτίου Σχολικής Ημέρας Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό. Όλες οι δράσεις της εκστρατείας γίνονται στο πλαίσιο θεσμοθετημένης συνεργασίας  με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και μέσα από το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με τίτλο «ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ-ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ». Συγκεκριμένα, οι μαθητές του σχολείου μας έστειλαν το δικό τους μήνυμα ενάντια στον Σχολικό Εκφοβισμό με έργα ζωγραφικής. Από το σύνολο των έργων που φιλοτεχνήθηκαν  με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Εικαστικών, Κορδάτου Αθηνάς, στάλθηκαν δύο στο Χαμόγελο του Παιδιού· πρόκειται για τα έργα της Πέτρογλου Γεωργίας, μαθήτριας της Β΄Τάξης, και της Ψαλτοπούλου Βασιλικής, μαθήτριας της Α΄Τάξης.

έργο της Πέτρογλου Γεωργίας