Λέμε όχι στη σκληρή πραγματικότητα του σχολικού εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο σχολικός εκφοβισμός στερεί από εκατομμύρια παιδιά και νέους το θεμελιώδες δικαίωμά τους στην εκπαίδευση. Πρόσφατη έκθεση της Unesco αποκάλυψε ότι πάνω από το 30% των μαθητών παγκοσμίως έχουν πέσει θύματα εκφοβισμού, με καταστροφικές συνέπειες για τις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις, την εγκατάλειψη του σχολείου (=σχολική διαρροή) και τη σωματική και ψυχική τους υγεία.
Στο πλαίσιο αυτό την εβδομάδα 6-10/3/2023 υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας μια σειρά από δράσεις σε μια προσπάθεια πρόληψης και αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού. Απαραίτητη βέβαια προϋπόθεση για συμβεί αυτό είναι η ανάπτυξη ενσυναίσθησης των μαθητών, η ανοχή στη διαφορετικότητα και η δημιουργία κλίματος ασφάλειας και εμπιστοσύνης μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών,ώστε να σπάσει ο φαύλος κύκλος της σιωπής και θύματα και παρατηρητές να μιλήσουν, να αποκαλύψουν περιστατικά ενδοσχολικού εκφοβισμού. Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν αφορούν την παρουσίαση ενημερωτικού οπτικοακουστικού υλικού, τη συμπλήρωση ερωτηματολογίων, τη συζήτηση, τη δημιουργία εικαστικών έργων και μηνυμάτων κατά του σχολικού εκφοβισμού.