Στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου το σχολείο μας

Στις εκδηλώσεις της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940, που διοργάνωσε ο Δήμος Κορδελιού Ευόσμου, συμμετείχαν η σημαιοφόρος και οι παραστάτες του Γυμνασίου μας. Αφού παρακολούθησαν τη Δοξολογία στον Ιερό ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, παρευρέθηκαν στην Επιμνημόσυνη Δέηση και στην Κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο Πλατείας Δημαρχείου όπου εκφωνήθηκε και ο Πανηγυρικός της ημέρας από τη Διευθύντρια του 5ου Γυμνασίου Ευόσμου, Ειρήνη Κουμανδράκη. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας έλαβαν μέρος στην παρέλαση που έγινε στη Δημοτική Ενότητα Ευόσμου στην οδό Μ. Αλεξάνδρου.
Η φετινή επέτειος του «OXI» κάτω από τη σκιά του πολέμου στη Μέση Ανατολή αποκτά βαθύτερο νόημα, καθώς συμβολίζει την αιώνια πάλη του δικαίου με το άδικο, της ζωής με τον θάνατο, συμβολίζει τον αγώνα για την αρετή, την ελευθερία, τη δημοκρατία και ανθρώπινα δικαιώματα.
Χρόνια μας Πολλά!
Τους μαθητές συνόδεψε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Αναστασία Πέτσα, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής