Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο του «Όχι»

Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο του «Όχι» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου. Η ανάγνωση χρονικού, τα ποιητικά κείμενα των μεγάλων δημιουργών μας, του Γιάννη Ρίτσου, του Οδυσσέα Ελύτη, του Νικηφόρου Βρεττάκου, μετέφεραν τους παρευρισκόμενους μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς στο κλίμα εκείνης της ταραγμένης και δύσκολης περιόδου, όταν ο λαός μας έδωσε τον μεγάλο αντιφασιστικό αγώνα του ενάντια στον ιταλικό φασισμό και τον γερμανικό ναζισμό (1940 – 1944). Τη γιορτή έντυσε μουσικά η χορωδία του Σχολείου μας με τα τραγούδια της.
Το ηρωικό «Όχι» έδειξε το ήθος των Ελλήνων και μας δίδαξε πως οι νίκες και οι επιτυχίες δεν εξαρτώνται από μαθηματικές εξισώσεις, αλλά από αποφάσεις ψυχής. Το μήνυμα της επετείου, η προάσπιση της ιδέας της ελευθερίας και της δημοκρατίας, παραμένει διαχρονικό και επίκαιρο ιδιαίτερα στις μέρες μας, καθώς άναψαν οι μηχανές του πολέμου τόσο στην Ευρώπη όσο και στη Μέση Ανατολή καταστρατηγώντας τα ανθρώπινα δικαιώματα και υπονομεύοντας την ανθρώπινη ζωή.
Υπεύθυνες της σχολικής γιορτής ήταν οι εκπαιδευτικοί : Ιορδανίδου Σοφία, Κορδάτου Αθηνά, Χατζηευστρατίου Ευαγγελία.

Χρόνια μας Πολλά!