Παγκόσμια Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών

αρχείο λήψης

P1040779

Παγκόσμια Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών

Εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Ξένων Γλωσσών του σχολείου μας τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου στον χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου Ευόσμου.

Αφού ακούσαμε και διαβάσαμε το «καλημέρα» σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες από μαθητές της Τρίτης (Γ) Γυμνασίου, παρουσιάστηκαν εργασίες σχετικές με τις χώρες αυτές.

P1040782

P1040775

Ακολούθησε η προβολή ενημερωτικού βίντεο για την εκπαίδευση στη Μεγάλη Βρετανία και της γερμανικής ταινίας μικρού μήκους «Ο Λαθρεπιβάτης».  Σειρά είχαν αποσπάσματα από τις κινηματογραφικές ταινίες «Το πράσινο είναι όμορφο» (γαλλικής παραγωγής) και «Η ζωή είναι ωραία» (ιταλική).

P1040777

P1040776

Η εκδήλωση άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις και θεωρήθηκε ενδιαφέρουσα και επιμορφωτική.

Σάβιακλη Φωτεινή και Τσότσου Τάνια, μαθήτριες της Τρίτης (Γ) Γυμνασίου