Ένα ψηφιακό χωριό στη Νότια Αφρική!

books

Η κυβέρνηση της Νοτίου Αφρικής μαζί με τη βοήθεια μιας γνωστής ηλεκτρονικής εταιρίας κατασκεύασαν πρόσφατα ένα ψηφιακό χωριό στην περιοχή Μαντρών.
Υπάρχουν παρόμοια χωριά σε 19 χώρες της Αφρικής και ο στόχος τους είναι να δημιουργήσουν αγροτικές περιοχές με σχολεία και κέντρα υγείας. Στα σχολεία οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να έχουν κατά την ώρα του μαθήματος πρόσβαση στο internet, μέσω υπολογιστών. Το σχολείο λειτουργεί με ηλιακή ενέργεια και μπορεί να φιλοξενήσει 24 μαθητές. Το κέντρο υγείας του χωριού λειτουργεί κι αυτό με ηλιακή ενέργεια. Θα μπορεί κάποιος να κάνει τις βασικές παθολογικές εξετάσεις, ενώ θα μπορεί να αντιμετωπίσει ασθένειες με τα αυτιά, τα μάτια και τα δόντια. Η μονάδα στηρίζεται με τη βοήθεια γιατρών μέσω από υπηρεσίες τηλεϊατρικής δηλαδή αντιμετωπίζουν ασθένειες εξ’ αποστάσεως για να τους βοηθήσουν με τα σοβαρά προβλήματα ή ασθένειες .Και μάλιστα σε λίγους μήνες το χωριό θα ενισχυθεί με αστυνομικό τμήμα και ταχυδρομείο.