Τεχνικός Η/Υ και μηχανών γραφείου – Νικολέτα Βαλαβάνη Δ1

Γεια σου μπαμπά. Θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις για την εργασία σου.

Αρχίζουμε…..

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΥ

- Τι σπούδασες;

- Σπούδασα Τεχνικός Η/Υ και μηχανών γραφείου .

- Πως επέλεξες αυτή την ειδικότητα;

- Πάντα είχα μεγάλη αγάπη για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αλλά ταυτόχρονα μου άρεσε  το τεχνικό κομμάτι και οι βλάβες. Έτσι επέλεξα να σπουδάσω τεχνικός Η/Υ .

- Με τι ασχολείσαι τώρα;

- Τώρα εργάζομαι σε ένα γραφείο, άσχετο με την ειδικότητα που σπούδασα, αν και με έχει βοηθήσει αρκετές φορές που χρειάστηκε, σε κάποιο μηχάνημα που έβγαλε βλάβη στο γραφείο.

Eίμαι υπεύθυνος στο γραφείο κίνησης της υπηρεσίας που εργάζομαι, που είναι υπεύθυνο για την νόμιμη και ομαλή κυκλοφορία των οχημάτων που του ανήκουν.

Δουλειά μου είναι το κάθε όχημα να έχει όλα τα νόμιμα έγγραφα που χρειάζεται με βάση τους νόμους και να είναι συντηρημένο σωστά, ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί στους δρόμους με ασφάλεια.

- Σου αρέσει αυτό που κάνεις ή θα προτιμούσες άλλο επάγγελμα;

- Μου αρέσει πολύ η δουλειά μου, γιατί μου αρέσουν τα οχήματα και όλοι μου οι συνεργάτες. Οπότε δεν θα ήθελα άλλο επάγγελμα.