Ορέστης Σιρκιτζίδης Δ1 – Λογοθεραπεύτρια

ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ

-          Ποιο είναι το επάγγελμά σας;

-          Είμαι λογοθεραπεύτρια. Η λογοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με διαταραχές λόγου και επικοινωνίας.

-          Είναι δύσκολη η δουλειά σας;

-          Υπάρχουν απλές διαταραχές λόγου, όπως το να μη μπορεί κάποιος να προφέρει γράμματα όπως το «ρ» ή το «σ». Υπάρχουν όπως και προβλήματα επικοινωνίας, που συναντώνται σε άτομα με αυτισμό ή σε άτομα με νοητικές ιδιαιτερότητες.

-          Από μικρή σας άρεσε η λογοθεραπεία;

-          Όταν ήμουν μικρή δεν ήταν γνωστό το επάγγελμα της λογοθεραπείας. Έμαθα γι’αυτό όταν φοιτούσα στο Λύκειο. Μου άρεσε όμως πάντα να βοηθάω του συμμαθητές μου που αντιμετώπιζαν προβλήματα στη μάθηση.

-          Πώς είναι μια ημέρα στη δουλειά σας;

-          Εργάζομαι κατά τις απογευματινές ώρες. Ο χώρος που εργάζομαι είναι ευχάριστος, με έντονο το παιδικό στοιχείο. Οι συνεδρίες γίνονται με παιγνιώδη τρόπο , ώστε να μη βαριούνται κουράζονται τα παιδιά.                                                                Αν και γυρίζω κουρασμένη το βράδυ στο σπίτι μου, νιώθω ικανοποίηση που τοποθέτησα ένα λιθαράκι στην εξέλιξη του λόγου αυτών των παιδιών.