Αμαλία Μπάρμπα βιογραφικό

MSc Κλινική Ψυχολόγος Address: Καραϊσκάκη Β4, Γιαννιτσά
Ψυχοθεραπεύτρια Phone: 6981320306

Προσωπικά Στοιχεία
Ψυχολόγος, ικανή στην θεραπεία και την έρευνα ψυχικής υγείας. Εμπειρία στην αναγνώριση διαταραχών της προσωπικότητας, καθώς και στην εφαρμογή θεραπείας CBT και ISTDP. Επιτυχής και επιθυμητός συντονισμός και συνεργασία με επαγγελματίες και παρόχους φροντίδας ψυχικής υγείας, με στόχο την ανάπτυξη πλάνων θεραπείας, οι οποίες εστιάζουν στην συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη. Εγγεγραμμένο μέλος του Ελληνικού Συλλόγου Βραχείας Εντατικής Θεραπείας, με άδεια άσκησης ψυχοθεραπευτικού έργου, βασιζόμενου στην παρατήρηση, την αξιολόγηση και την παρέμβαση των συμπεριφορικών μοτίβων και ψυχικών καταστάσεων.
Προϋπηρεσία

Ψυχολόγος (Πρακτική Άσκηση)

Ψυχολόγος (Εθελοντική Εργασία)

Activity Leader

Ψυχολόγος

Σχολική/Εκπαιδευτική Ψυχολόγος
(Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ)

Σχολική/Εκπαιδευτική Ψυχολόγος
(Υποστήριξη και συμβουλευτική σε περιπτώσεις κρίσιμων καταστάσεων)
Σπουδές

Πτυχίο Ψυχολογίας (7.65, με εκπόνηση πτυχιακής εργασίας βαθμολογούμενη 8.5)

Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών (Master of Science) στην Ψυχολογία Συναισθήματος (Κλινική)

Γνώσεις Ξένων Γλωσσών
Αγγλικά : Proficiency (C2), Michigan State University
Ιταλικά : Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Β2)

Σεμινάρια/Ημερίδες/ Έρευνες
Σεμινάριο: «Γιατί θέατρο στο σχολείο;»
Σεμινάριο: «Εικόνα σώματος, ενοχές και συναισθηματικό φαγητό»
Σεμινάριο: «Θυμός και τεχνικές για την αποτελεσματική εξωτερίκευσή του»
Σεμινάριο: «Συναισθήματα: κατανόηση, αποδοχή, διαχείριση»
Σεμινάριο: «Αυτοεκτίμηση: Πιστεύω σε μένα;»
Σεμινάριο: «Άγχος: Το διαχειρίζομαι αποτελεσματικά;»
Σεμινάριο: «Όρια στα παιδιά με ενσυναίσθηση και αποδοχή»
Σεμινάριο: «Βρίσκοντας μέσα από τους μύθους και τα παραμύθια την εσωτερική μας δύναμη»
Σεμινάριο: «Μαθησιακές δυσκολίες και ο ρόλος των γονέων»
Ημερίδα: «Όταν οι απορίες και οι ανησυχίες των γονιών αναζητούν απαντήσεις από ειδικούς»