Η Μεσογειακή φώκια Μονάχους μονάχους (Monachus monachus)

-1

-1 Η μεσογειακή φώκια Μονάχους μονάχους είναι από τα2 μεγαλύτερα είδη φώκιας στον κόσμο. Έχει μήκος γύρω στα 2,5 μέτρα και ζυγίζει περίπου 300 κιλά. Μπορεί να φτάσει σε ηλικία τα 45 χρόνια. Το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού της φιλοξενείται στα ελληνικά νερά και υπολογίζεται περίπου σε 250 με 300 άτομα. Η μεσογειακή φώκια προτιμά βραχώδεις και δυσπρόσιτες ακτές νησιών ή παράκτιων περιοχών, γι` αυτό οι περισσότερες βρίσκονται στις Σποράδες, τις Νοτιοδυτικές Κυκλάδες, το Ιόνιο και τα Δωδεκάνησα. Ζουν μόνο σε καθαρό και μη μολυσμένο νερό, οπότε η παρουσία της Μονάχους μονάχους στην Ελλάδα είναι δείκτης υγείας του θαλάσσιου περιβάλλοντος και μέρος της πλούσιας βιοποικιλότητάς του.

Σήμερα η μεσογειακή φώκια θεωρείται το πιο απειλούμενο είδος στην Ευρώπη. Τα παλιά χρόνια είχε ευρεία εξάπλωση σε όλες τις ακτές της Μεσογείου, από τη Μαύρη Θάλασσα έως και τις ακτές του Ατλαντικού, του Μαρόκου και της Μαυριτανίας. Με το πέρασμα του χρόνου εξαιτίας διαφόρων παραγόντων που επέδρασαν αρνητικά στα ζώα και τα καταφύγιά τους, το είδος εξαφανίστηκε σε περισσότερες από 10 χώρες τα τελευταία 20 χρόνια.

Β΄ Τάξη

11ου Δημοτικού Σχολείου