Ο δικός μας λαχανόκηπος

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Την Τρίτη 18 Μαρτίου 2014 επισκέφτηκε το σχολείο μας, σε συνεργασία με το Δήμο Γιαννιτσών, ο αγρότης κ. Παναγιώτης Μανίκης, υπεύθυνος του Κέντρου Φυσικής Καλλιέργειας στο Κλεισοχώρι Έδεσσας. Σκοπός της επίσκεψης αυτής, ήταν να δείξει στους μαθητές τρόπους για τη δημιουργία φυσικών λαχανόκηπων. Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας, μαζί με την Στ΄τάξη του δημοτικού σχολείου Αμπελιών, μαθητές από το 1ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών και την Κα Δώρα Συλλέκτη από το Δήμο Πέλλας, που ήρθαν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα, παρακολουθήσαμε τον κ. Μανίκη που με εντυπωσιακό τρόπο μας εξήγησε τη δυνατότητα να καλλιεργήσουμε φυτά με εντελώς φυσικό τρόπο. Με την καθοδήγησή του, φτιάξαμε αργιλοχωμάτινους σβόλους που μέσα τους περιείχαν σπόρους και τους πετάξαμε στο χώρο που είχαμε ήδη προετοιμάσει για τη δημιουργία του σχολικού μας λαχανόκηπου. Στη συνέχεια σκεπάσαμε το λαχανόκηπο με χόρτα που τα κόψαμε από την αυλή του σχολείου μας. Στο τέλος παρακολουθήσαμε ένα βίντεο με τις δράσεις του Κέντρου Φυσικής Καλλιέργειας και του κ. Μανίκη, στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του εξωτερικού.
Με τον τρόπο του ο κ. Μανίκης μας έδωσε να καταλάβουμε πως για να καλλιεργήσουν οι άνθρωποι για να παράγουν την τροφή τους δεν χρειάζεται να καταστρέφουν το περιβάλλον αλλά ούτε και να δαπανούν πολλά χρήματα. Ήταν σίγουρα από τις πιο ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις του σχολείου μας και ελπίζουμε με την αγάπη και φροντίδα μας να δούμε το λαχανόκηπο του σχολείου μας να αναπτύσσεται.

Νίκος Γεροντίδης
Ε΄ τάξη