Η κατασκευή των ρούχων στο Βυζάντιο

βυζαντινή  ενδυμασία.jpg1   Η  κατασκευή  των  ρούχων  στη  βυζαντινή   εποχή   ήταν  εξαιρετικά  δύσκολη και  χρονοβόρα.Οι   άνθρωποι  τα  φτιάχνανε  τελείως  μόνοι  τους  ,ξεκινώντας  από   το  πιο    στοιχειώδες  ,την  ίδια  την  κλωστή   που  έπρεπε   να  την  επεξεργαστούν  (αν  ήταν  μπαμπάκι  ή  μαλλί  ή  μετάξι),να   την   βάψουν με χρώματα   που  βρίσκανε   στη  φύση  και  να υφάνουν   τα  υφάσματα  στον  αργαλειό.Μετά  το  έραβαν  στο χέρι   με  μικρές βελονιές  ,μια και  δεν υπήρχαν   τότε  μηχανές   ραπτικής  .Οι  φτωχοί  λοιπόν  που έπρεπε  να   δουλέψουν σκληρά στα χωράφια ή  αλλού   δεν  είχαν  χρόνο   για πολυτέλειεςΈτσι  ύφαιναν  -οι  γυναίκες  πάντα -απλά υφάσματα,χωρίς  διακοσμητικά  σχέδια  ,με   υλικά  που  ήταν   εύκολο  να   βρεθούν   και  δεν  κόστιζαν  ακριβά.Όμως , οι  πλουσιότεροι ,αυτοί  που   είχαν  την   οικονομική   ευχέρεια  φτιάχνανε φορεσιές  πιο  πλουμιστές  ,με περίτεχνα  διακοσμητικά  σχέδια  είτε μέσα  στην  ύφανση  είτε τα  κεντούσαν   μετά   με ασημένια   και  χρυσή κλωστή.Προφανώς  δεν  έφτιαχναν μόνοι τους  τα  ρούχα  τους  .Είχαν  εξειδικευμένους τεχνίτες  που  έκαναν  αυτή  τη  δουλειά.

Γενικά  ,όσο  πιο μεγάλη  κοινωνική  θέση  και  χρήματα  είχε  κάποιος  ,τόσο πιο  ωραίες  φορεσιές  διέθετε,με  αποτέλεσμα  η  ενδυμασία στο Βυζάντιο να  είναι  διακριτικό  σήμα  της  καταγωγής  ,του  αξιώματος  ,της  κοινωνικής  τάξης ,του  επαγγέλματος  και  της  ασχολίας   του  κάθε  ανθρώπου.

Καράμπελα  Ραφαηλία ,  Τάξη  Ε1