Διδακτική Επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά και τον Κεραμεικό

20170510_112847

Στις 10 Μαΐου μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου με τη συνοδεία των καθηγητριών κ. Β. Μελά, Ε. Μολοχάδη και Χ. Μελαχροινού, επισκεφθήκαμε τους αρχαιολογικούς χώρους της Αρχαίας Αγοράς και του Κεραμεικού. Η επίσκεψη συνοδεύτηκε από ξενάγηση και φύλλα εργασίας μας ενημέρωναν  για την ιστορία των χώρων και των μνημείων. Στην Αρχαία Αγορά εντυπωσιαστήκαμε από τον εξολοκλήρου σωζόμενο Ναό του Ηφαίστου, το ηλιακό ρολόι, το χώρο που στέγαζε τη Βουλή των 500 και τη Στοά του Αττάλου με το μουσείο. Στο μουσείο ξεχώριζαν ανάμεσα στα εκθέματα τα θραύσματα των αγγείων που χρησίμευαν στον εξοστρακισμό των ανεπιθύμητων  πολιτών. Επιπλέον, στον χώρο του Κεραμεικού θαυμάσαμε τα υπολείμματα των Μακρών Τειχών και τις επιτύμβιες στήλες-μνημεία, των οποίων το συγκινητικό περιεχόμενο διατρέχει τους αιώνες.