Η στρογγυλή θεά

football

(Συνέντευξη από μαθητή της Β΄Λυκείου του σχολείου μας που ασχολείται με το ποδόσφαιρο)

1)      Με τι ασχολείσαι;

Με το ποδόσφαιρο! <3

2)      Πώς ξεκίνησες να ασχολείσαι με αυτό;

Από μικρός  μου άρεσε να παρακολουθώ ποδόσφαιρο στην τηλεόραση και να θαυμάζω αυτό το υπερθέαμα. Ακόμα, άλλος ένας παράγοντας που μου άσκησε μεγάλη επιρροή ήταν ο παππούς μου, ο οποίος έπαιζε και αυτός επαγγελματικά ποδόσφαιρο.

3)      Πόσες ώρες την εβδομάδα αφιερώνεις σε αυτό;

Έχω αρκετές μέρες προπόνηση την εβδομάδα και διαθέτω περίπου 12 ώρες την εβδομάδα μαζί με τον κυριακάτικο αγώνα.

4)      Πώς μπορείς να συνδυάσεις το σχολείο με το χόμπι σου;

Οργανώνω έτσι το πρόγραμμα μου και το χόμπι μου ώστε να προλαβαίνω και τα δύο. Άλλωστε με την ομάδα μου έχω προπονήσεις το βράδυ ώστε να έχω τελειώσει  τις σχολικές υποχρεώσεις μου και έτσι βρίσκω χρόνο να ξεφεύγω από την καθημερινότητα .

5)      Τί σου προσφέρει;

Όπως λένε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι  ‘’ νους υγιής εν σώματι υγιή ‘’ . Ακόμα μας μαθαίνει αξίες όπως η ομαδικότητα και οι συνεργασία πολύ σημαντικές για την εποχή μας !

6)      Θα πρότεινες σε κάποιον άλλον να ασχοληθεί με αυτό;

Φυσικά διότι είναι ένα από τα πιο ωραία αθλήματα στον κόσμο. Παίζεις με δύναμη, πάθος,ψυχή ,δημιουργούνται εντάσεις εντός αγωνιστικού χώρου και τέλος  λένε ότι το πιο ωραίο συναίσθημα είναι ο έρωτας, εγώ διαφωνώ γιατί όσοι το πιστεύουν αυτό δεν έχουν βάλει ποτέ γκολ.