Glossomobil – «Γερμανικά σε κίνηση»

ΑΠΟ: kollatosni - Ιαν• 29•16

Ένας διαδραστικός τρόπος εκμάθησης Γερμανικών.

glossomobil-1

Στα πλαίσια του μαθήματος τη Δευτέρα 14/12/15 οι μαθητές και μαθήτριες της Γερμανικής Γλώσσας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μια άλλη διαδικασία εκμάθησης μέσω τραγουδιών και παιχνιδιών.  glossssss1-300x225Το πρόγραμμα ξεκινούσε με την προβολή ενός μουσικού βίντεο το οποίο συνδυάζονταν με την αναζήτηση σε έναν χάρτη γεωγραφικών και πολιτιστικών στοιχείων. Στο τέλος η κυρία Κάριν με τον κύριο Γιώργο μας μοίρασαν δώρα όπως μπλούζες και κάπελα. Τέλος τα παιδιά έπαιξαν έξω στο προαύλιο μπάλα με ένα πολύχρωμο αερόστατο.

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία η οποία ικglossomo-300x225ανοποίησε όλα τα παιδιά και τους έκανε να περάσουν αξέχαστα σε συνδυασμό με την απόκτηση νέων γνώσεων. Ελπίζουμε τέτοια προγράμματα να συμβαίνουν πιο συχνά στο σχολείο μας.

Συντάκτης:

Κασλάς Μάριος

1. Ο/Η Ξανθούλα Σωτηράκη λέει:

Πολύ όμορφη εκδήλωση!!!