ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ

ΑΠΟ: apostioan - Ιαν• 28•15

091214-1117

Η τάξη της πληροφορικής είναι ένας χώρος στον οποίο νιώθουμε πολύ άνετα, διότι ο κάθε μαθητής έχει πρόσβαση σ” έναν Υπολογιστή, δηλαδή σ” ένα εργαλείο που το χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση.

20141128_110955      20141128_111025

Στην τάξη των καλλιτεχνικών, χρησιμοποιώντας τη φαντασία μας και τις τεχνικές που μας μαθαίνει η καθηγήτριά μας, μπορούμε να δημιουργήσουμε εκπληκτικές ζωγραφιές.

281114-1112(002)

Η αυλή του σχολείου μας είναι το μέρος, όπου περνάμε τα έξι διαλείμματα της σχολικής μας ημέρας. Πρόκειται για τόπο χαλάρωσης, ξεγνοιασιάς, συζητήσεων και παιχνιδιού. Τα δέντρα και τα λουλούδια γύρω-γύρω, φυτεμένα με την παρέμβαση του μαθητικού και του διδακτικού προσωπικού, κοσμούν το χώρο. Ωστόσο, το προαύλιο είναι μικρό για ένα μεγάλο σχολείο, χωρίς παγκάκια, για να καθόμαστε,  και στέγαστρο, για να προφυλασσόμαστε από τον ήλιο και τη βροχή.

281114-1113

Οι τάξεις μας είναι  χώροι όπου περνάμε πολλές ώρες της ημέρας. Το περιβάλλον τους είναι «ζεστό» και οικείο με τις ζωγραφιές στους τοίχους. Κάποιες από αυτές μάλιστα είναι εξοπλισμένες και με διαδραστικούς πίνακες.  Ωστόσο, τα παλιά τους κουφώματα, δεν εξασφαλίζουν ζέστη το χειμώνα, ούτε   ηχομόνωση, δεδομένου ότι το σχολείο είναι χτισμένο μπροστά σ” έναν από τους πιο πολυσύχναστους δρόμους της πόλης μας…

281114-1116       281114-1117

Οι τουαλέτες είναι ένα μέρος το οποίο χρειάζεται αλλαγές. Οι πόρτες τους δεν κλείνουν καλά και πάνω τους είναι γραμμένες βρισιές ή συνθήματα.

190115-0954(001)

190115-0953

Πολλοί μαθητές καθημερινά χρησιμοποιούν το γυμναστήριο του σχολείου μας. Είναι ένας χώρος καλά εξοπλισμένος για γυμναστική , που όμως χρησιμοποιείται παράλληλα κι ως αποθήκη κι αίθουσα εκδηλώσεων, ελλείψει αμφιθεάτρου. Κι όμως ο  χώρος δεν είναι αρκετά μεγάλος  και δεν διαθέτει ειδική σκηνή. Εσείς τι λέτε, δεν θα ήταν καλύτερα αν υπήρχε ένας ξεχωριστός χώρος με τη συγκεκριμένη ιδιότητα;

Η παρουσίαση των ελλείψεων των  κτιριακών εγκαταστάσεων στόχο έχει να κινητοποιήσει τους αρμόδιους φορείς και το σύλλογο Γονέων του σχολείου για μελλοντικές παρεμβάσεις, ώστε να εξασφαλιστούν εκείνες οι συνθήκες που θα διευκολύνουν τη διαδικασία της μάθησής μας.

Συντάκτριες:

• Αγιώτη Σοφία
  • Ακριβοπούλου Κατερίνα
  • Αποστολοπούλου Ιωάννα
  • Γαλλέα Μαρίνα

1. Ο/Η Μαρια Γεροβασιλη λέει:

Μπράβο ,μπράβο σε όλες!