25η ΜΑΡΤΙΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ!

ΑΠΟ: apostioan - Μαρ• 24•15

Η 25η Μαρτίου, είναι η διπλή γιορτή  της Ελλάδας, Εθνική,  κατά την οποία γίνεται ο Εορτασμός της Έναρξης της Ελληνικής επανάστασης του 1821, και Θρησκευτική, με την οποία  γιορτάζεται ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.  Σηματοδοτεί, λοιπόν, από τη μια την εξέγερση των Ελλήνων εναντίον των Οθωμανών, ενώ από την άλλη την αρχή της κύησης του Σωτήρα.

Οι Έλληνες πολεμώντας ηρωικά κατάφεραν μετά από 9 χρόνια αγώνων να απελευθερώσουν ένα μικρό μέρος της σημερινής Ελλάδας από τον Οθωμανικό ζυγό. Γνωστότεροι ήρωες του 1821 ήταν ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ο Αθανάσιος Διάκος, ο Οδυσσέας Ανδρούτσος και πολλοί άλλοι γενναίοι πολεμιστές. Συγχρόνως την ίδια μέρα τελούνται αρκετές θρησκευτικές λειτουργίες αλλά και στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις, για να αποδοθεί τιμή  στους ήρωες της Επανάστασης και να δοξαστεί η πιο χαρμόσυνη είδηση ολόκληρου του Χριστιανισμού.

Η ΣΦΑΓΗ ΤΗΣ ΧΙΟΥ ( Ευγένιος Ντελακρουά , 1824/ Παρίσι, Λούβρο)

p1

ΕΦΙΠΠΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ (Ευγένιος Ντελακρουά, Εθνική πινακοθήκη και Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου)

p2

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ(Ευγένιος Ντελακρουά, 1826 /Πινακοθήκη Μουσείου Καλών Τεχνών, Μπορντώ)

p3

ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ (Θ.Βρυζάκη, Εθνική πινακοθήκη και Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου)

p4

Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Χαρακτικό έργο Θ.Βρυζάκη, Μουσείο Ιστορίας και Τέχνης Δήμου Μεσολογγίου)

p5

Η ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΝΑΥΑΡΧΙΔΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΡΗ  (Ν.Λύτρα, Πινακοθήκη Αβέρωφ)

p6

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΨΑΡΩΝ (Ν. Γύζη, Εθνική πινακοθήκη και Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου)

p7

ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ (Ary  Scheffer)

p8

ΟΙ ΣΟΥΛΙΩΤΙΣΣΕΣ (Ary  Scheffer, Παρίσι, Λούβρο)

p9

Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΥΨΩΝΕΙ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΤΟ ΦΡΟΥΡΙΟ ΤΩΝ ΣΑΛΩΝΩΝ (Nικολάκης», Louis Dupre)

p10

Ο ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ (Αργολική Αρχειακή βιβλιοθήκη)

p11

Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΦΙΛΙΚΩΝ (Ν.Εγγονόπουλου, 1952)

p12

ΣΥΝΤΑΚΤΡΙΑ

Αποστολοπούλου Ιωάννα

1. Ο/Η ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΜΑΡΙΑ λέει:

Μπράβο ! Μπράβο Ιωάννα! πολύ καλή δουλειά !!

2. Ο/Η Ξανθούλα Σωτηράκη λέει:

Πολύ ενδιαφέρον το οπτικοακουστικό υλικό! Μπράβο!!!