Η ιστορία του Καραγκιόζη

γράφει ο μαθητής  της Β ΄Γυμνασίου Μυσιρόπουλος Θεόδωρος

karagiozis2Ο Καραγκιόζης υπήρξε ένα αληθινό πρόσωπο που ζούσε στην Προύσα της Μικράς Ασίας .Ήταν ένας άνθρωπος γελαστός και καλόκαρδος που διασκέδαζε τον κόσμο με τα αστεία του και τα πειράγματα του .Ήταν αγαπητός από όλους  και το όνομα του σήμαινε << Μαυρομάτης>>, αφού στα τούρκικα <<καρά>> σημαίνει μαύρος και <<γκιοζ>> είναι το μάτι.

Ο Καραγκιόζης  δούλευε ως χτίστης για τον Χατζηαβάτη ,μεγάλο εργολάβο της εποχής ,που είχε αναλάβει να χτίσει το σαράι του Πασά. Ο Χατζηαβάτης με τους εργάτες του είχαν ξεκινήσει το χτίσιμο ,αλλά οι μήνες περνούσαν και η δουλειά δεν προχωρούσε,γιατί ο Καραγκιόζης διασκέδαζε τους  εργάτες και έτσι αυτοί δε δούλευαν.Όταν ο Πασάς το κατάλαβε, εκνευρίστηκε πολύ και έδωσε διαταγή να αποκεφαλίσουν τον Καραγκιόζη , πράγμα που έγινε αμέσως.Από εκείνη τη μέρα και μετά όμως κανείς δε χαιρετούσε πλέον τον Πασά .Σε κάθε συνάντηση μαζί του οι άνθρωποι  ,απογοητευμένοι και φοβισμένοι από τη σκληρή συμπεριφορά του ,έσκυβαν το κεφάλι  και άλλαζαν δρόμο.Κανείς δεν του μιλούσε.

Τότε ο Πασάς αρρώστησε  βαριά από τη στεναχώρια του ούτε έτρωγε, ούτε έπινε ,ούτε μιλούσε.Του έφεραν τους πιο καλούς γιατρούς ,αλλά δεν κατάφεραν να τον γιατρέψουν.

Μια μέρα τον επισκέφθηκε  ο Χατζηαβάτης και ο Πασάς του εξομολογήθηκε πόσο του είχε λείψει ο Καραγκιόζης  .Ο Χατζηαβάτης δημιούργησε τις φιγούρες των ηρώων με σκοπό να παρηγορήσει τον σουλτάνο. Έκανε μια κατασκευή από ξύλα πάνω στην οποία  τέντωνε και στερέωνε ένα άσπρο πανί.Πίσω από το πανί κουνούσε κάποιες φιγούρες του Καραγκιόζη και άλλων συμπολιτών τους.Οι διάλογοι ήταν ξεκαρδιστικοί και οι πρώτοι βασιζόταν σε αληθινά γεγονότα .

Ο  Πασάς γιατρεύτηκε και ο  Χατζηαβάτης έγινε ο πρώτος Καραγκιοζοπαίχτης.Άρχισε να γυρίζει όλη τη Μικρά Ασία και να διασκεδάζει μικρούς και μεγάλους με τις ιστορίες του Καραγκιόζη.Το Θεάτρου Σκιών είχε γεννηθεί.

(Την ιστορία μου την διηγήθηκε ο πατέρας μου ,Νεκτάριος Μυσιρόπουλος, που ήταν μαθητής του Ευγένιου Σπαθάρη .)

One comment on “Η ιστορία του Καραγκιόζη

1. Ο/Η ΜΑΛΑΜΟΓΛΟΥ ΑΡΤΕΜΗ λέει:

συνχαρητηρια Θοδωρή πολύ καή η προσπάθειά σου εμέμα με ενυπωσίασε η ιστορία του καραγκίοζη