Επενδυτική Τραπεζική

Γράφει ο Κωνσταντίνος Κατρανίτσας, μαθητής της  Γ΄τάξης

Η επενδυτική τραπεζική είναι ο κλάδος της τραπεζικής ο οποίος ασχολείται με τις επενδύσεις. Οι επενδυτικές τράπεζες προσφέρουν διάφορες υπηρεσίες στους πελάτες τους, όπως συγχωνεύσεις και εξαγορές ( Mergers and Acquisitions ), συναλλαγές και πωλήσεις( Sales and Trading ), και Αρχικές Δημόσιες Προσφορές ( Initial Public Offering, IPO ). Αυτές είναι κάποιες υπηρεσίες τις οποίες προσφέρει η επενδυτική τραπεζική στους πελάτες και στις εταιρείες. Οι περισσότερες τράπεζες διαθέτουν τμήμα επενδυτικής τραπεζικής ( UBS, Wells Fargo, Credit Suisse κ.λπ. ) και μερικές ασχολούνται κυρίως με αυτό ( Goldman Sachs, Morgan Stanley κ.λπ. ). Πρόκειται για κάποιες από τις μεγαλύτερες τράπεζες του κόσμου. Όμως και οι τράπεζες μικρότερου εύρους έχουν τμήμα επενδυτικής τραπεζικής ( Eurobank EFG Equities, Χρηματιστηριακή Πειραιώς, Alpha Finance κ.λ.π ). Αυτές οι τράπεζες λειτουργούν και ως χρηματιστές, δηλαδή τοποθετούν παραγγελίες στο χρηματιστήριο.
Το χρηματιστήριο είναι ένα μέρος όπου συναλλάσσονται μετοχές .

Παρακάτω βλέπετε ορισμένες φωτογραφίες επενδυτικών τραπεζών.

- Τα κεντρικά γραφεία της Goldman Sachs στην 200 West Street, στη Νέα Υόρκη

Αποτέλεσμα εικόνας για goldman Sachs

-Το trading floor της Goldman Sachs στη Νέα Υόρκη

Αποτέλεσμα εικόνας για goldman Sachs trading floor