Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Από τις μαθήτριες της Γ” τάξης Άννα Μητσάνη και Κωνσταντίνα Τάτου

Την Τρίτη 22 Οκτωβρίου οι μαθητές της Α” και Γ” τάξης του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το Ξενιτίδειο Πνευματικό Κέντρο της Αριδαίας, όπου είχαμε  την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση «Ο κύκλος με την κιμωλία». Οι εντυπώσεις μας από την παράσταση ήταν άριστες. Ο «Κύκλος με την κιμωλία» είναι ένα από τα πιο γνωστά έργα του Μπρεχτ. Το έργο αυτό μιλάει για την ιστορία της Γρούσας, υπηρέτριας στο αρχοντικό του πρίγκιπα Καζμπέκι, που αναγκάζεται να σώσει τον μικρό διάδοχο του θρόνου, διότι η μητέρα του τον παρατάει στη βιασύνη της να φύγει για να γλιτώσει από τους εχθρούς. Καταφεύγει στα βουνά για να σώσει τη ζωή του μικρού πρίγκιπα. Στην αρχή της είναι βάρος αλλά με τον καιρό δένεται μαζί του.

Ο «Κύκλος με την κιμωλία» είναι παράλληλα η ιστορία του Αζντάκ, του κλεφτοκοτά που έγινε δικαστής, επειδή στην επανάσταση έκρυψε στο σπίτι του τον Μεγάλο Δούκα και του έσωσε τη ζωή. Με το τέχνασμα του κύκλου με την κιμωλία αποφασίζει σε ποιον ανήκει το παιδί: στην πραγματική μητέρα ή στη «μητέρα» που αγωνίστηκε γι” αυτό; Και το δίνει εκεί που υπάρχει Αγάπη. Στη Γρούσα. Το έργο έτσι γίνεται μια τρυφερή ιστορία μητρότητας, αλλά και μια σαρκαστική κωμωδία πάνω στη δικαιοσύνη και την εξουσία. Η ιστορία αυτή  θέλει να περάσει στους θεατές το μήνυμα ότι το παιδί ανήκει στη μητέρα που το αγάπησε και αγωνίστηκε σκληρά γι” αυτό.