Ευγένιος Τριβιζάς: Ο εθνικός μας παραμυθάς!

Της Αθανασίας Τζαβέλα, μαθήτριας της Β” τάξης

o-evgenios-trivizas-kai-ta-PIGSΟ Ευγένιος Τριβιζάς γεννήθηκε στην Αθήνα το 1946. Σπούδασε νομικά και οικονομικά και είναι καθηγητής εγκληματολογίας στην Αγγλία. Διδάσκει στο Πανεπιστήμιο του Ρέντινγκ (Reading) και σε άλλα πανεπιστήμια. Ο καταπληκτικός συγγραφέας γράφει βιβλία για παιδιά από τεσσάρων χρονών και πάνω. Όλα του τα έργα τα χαρακτηρίζει πρωτοτυπία και μεγάλη φαντασία. Έχει γράψει περίπου 150 βιβλία τα οποία είναι  μυθιστορήματα, παραμύθια, θεατρικά έργα, αλφαβητάρια, διηγήματα, κόμικς, ενώ έχει συνεργαστεί και με παιδικά περιοδικά. Από τα πιο γνωστά του έργα είναι η «Φρουτοπία» και το «Νησί των πυροτεχνημάτων».

Με τη λογοτεχνία ο Ευγένιος Τριβιζάς έχει ασχοληθεί από τα παιδικά του χρόνια. Έχει γράψει πάνω από 100 βιβλία για παιδιά, ένα βιβλίο για ενήλικες (Ο Ερωτευμένος Πυροσβέστης) και πάνω από 20 θεατρικά έργα, μα και λιμπρέτα για όπερες. Τα θεατρικά του έργα «Το όνειρο του σκιάχτρου» παίχτηκε το 1992 στο θέατρο του Βρετανικού Μουσείου της Αγγλίας στα πλαίσια του European Arts Festival. Τον ίδιο χρόνο το έργο του Χίλιες και Μία Γάτες βραβεύτηκε με το Α΄ Βραβείο στον παγκόσμιο διαγωνισμό θεατρικού έργου που οργάνωσε το Πολωνικό Κέντρο Τέχνης για τη Νεότητα. Το 1993 το βιβλίο του Τα Τρία Μικρά Λυκάκια έφτασε στη δεύτερη θέση των αμερικάνικων παιδικών best sellers. Βιβλία του Ευγένιου Τριβιζά έχουν μεταδοθεί από το BBC, έχουν περιληφθεί στα αναγνωστικά ελληνικών και αμερικανικών σχολείων και έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά , γερμανικά, ισπανικά, ολλανδικά, σουηδικά, ιαπωνικά και πολλές άλλες γλώσσες.

tribizaS_TELIKO1

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ

• Ο χιονάνθρωπος και το κορίτσι
  • Το σεντούκι με τις πέντε κλειδαριές
  • Οι πειρατές της καμινάδας
  • Η ζωγραφιά της Χριστίνας
  • Τα μαγικά μαξιλάρια
  • Ο πήγασος και το γαϊδουράκι

trivizas5

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

• Ο ταξιδιώτης και η μαργαρίτα
  • Ο ερωτευμένος πυροσβέστης (για μεγάλους)

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

• Το στοχολούλουδο
  • Τα τρία μικρά λυκάκια
  • Τα τρία μικρά λυκάκια (τρισδιάστατο)
  • Ένα χελιδόνι για την Ευρώπη
  • Το λυπημένο αρκουδάκι
  • Το χωριό της χαράς
  • Ο ναυαγός Κοκκινοτρίχης
  • Ο ταύρος που έπαιζε πίπιζα
  • Ο φωτογράφος Φύρδης Μίγδης
  • Το παπάκι που δεν του αρέσανε τα ποδαράκια του
  • Ο ήλιος της Λίζας
  • Η Μυρτώ και το κουνουπάκι

trivizas3 trivizas2

trivizas1

Διακρίσεις και βραβεία

Ο Ευγένιος Τριβιζάς έχει βραβευθεί από τους οργανισμούς:

Ακαδημία Αθηνών, Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών, Κύκλο του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

trivizas4