ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ

efivoi

Το να ζει ένας νέος στη Λήμνο, έχει και τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του.

Ζούμε κοντά στη φύση και στη θάλασσα και μεγαλώσαμε σε ένα καθαρό φυσικό περιβάλλον. Μπορούμε να βγούμε έξω και να παίξουμε ή να συναντήσουμε τις παρέες μας, χωρίς το άγχος και τους κινδύνους που υπάρχουν σε μια πόλη. Σχεδόν γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας.

Επίσης, οι αποστάσεις για να πάμε οπουδήποτε στο νησί, είναι μικρές και δεν ταλαιπωρούμαστε με συγκοινωνίες και χάσιμο χρόνου. Το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για εμάς, γιατί τότε πραγματικά χαιρόμαστε τη θάλασσα και ατέλειωτες βόλτες.

Βέβαια στη Λήμνο, όπως και στα περισσότερα νησιά, δεν υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για εκπαίδευση αλλά και για ψυχαγωγία. Υπάρχει βέβαια το σχολείο, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες για γνώση πέρα από αυτό.

Δεν υπάρχουν αθλητικοί χώροι, δεν μπορούμε να δούμε θέατρο ή σινεμά. Έχουμε μόνο τηλεόραση και το ίντερνετ.

Ένα άλλο πρόβλημά μας είναι η συγκοινωνία. Δεν είναι εύκολο για μας να ταξιδεύουμε και έτσι χάνουμε ευκαιρίες για να συμπληρώσουμε τις γνώσεις μας και να ψυχαγωγηθούμε. Φυσικά το χειμώνα υπάρχει πάντα η απομόνωση του νησιού, λόγω καιρού και το άγχος να μην αρρωστήσει κάποιος και χρειαστεί βοήθεια.

Οι ευκαιρίες για ένα έφηβο της πόλης είναι σίγουρα περισσότερες και για μας, τίποτα δεν είναι εύκολο.

Όμως με τη δύναμη της θέλησης μπορούμε να τα καταφέρουμε.

ΓΡΑΦΕΙ Η ΔΑΝΑΗ

ΑΠΟ ΤΟΥΣ “ANOrYMOUS