Το Πάθος του Τάνγκο

17

“Δεν είναι απλώς μια σειρά από κινήσεις, αλλά μια γλώσσα που τα λέει όλα μόνη της. Στην πραγματικότητα,οι χορευτές μιλούν άπταιστα τη γλώσσα του Tango, και γίνονται κατανοητοί με τις κινήσεις τους. Μοιράζονται τα συναισθήματα μέσα από αποφασιστικά βήματα, κάθε άγγιγμα και αναπνοή στην πίστα. Το Αργεντίνικο ταγκό είναι ένας πολύ απαιτητικός χορός με ακριβείς κινήσεις και βήματα… …Σήμερα, ο χορός έχει την τιμητική του σε σχολές χορού. Παρά το άσχημο ξεκίνημά του στην Αργεντινή, το Tango έχει γίνει ένας εξελιγμένος χορός που αγκαλιάστηκε από διαφορετικούς πολιτισμούς σε όλο τον κόσμο.”

Ο χορός είναι μια παγκόσμια γλώσσα του σώματος. Μπορεί να εκφράσει χαρά, λύπη και πάθος. Το τάγκο είναι μια αντιπροσωπευτική γλώσσα του τελευταίου. Μέσα από τις κινήσεις και τα βήματα δημιουργείτε μια αισθησιακή ατμόσφαιρα όπου τα λόγια δεν έχουν θέση. Πάρα τη δύσκολη αρχή, σήμερα είναι ένας παγκόσμιος χορός που αγαπάτε από πολλούς. Με την διάδοση του μπόρεσε και ανέτρεψε την αντίληψη του χορού ως απλό μέσο διασκέδασης, και αποκατέστησε την πραγματική έννοια του χορού ως τέχνη.