Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και νέοι..

Αναμφισβήτητα τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης αποτελούν βασική πηγή ασχολίας των νέων!

Έτσι και εμείς δημιουργήσαμε ένα ερωτηματολόγιο με σκοπό να εκτιμήσουμε  το πόσο σημαντικά είναι τα ΜΜΕ και με τι τρόπο επηρεάζουν τον κάθε νέο,ανεξαιρέτως της ηλικίας και άλλων παραγόντων.

Δώθηκαν 100 ερωτηματολόγια και μοιράστηκαν σε 4 τμήματα ( 25 αντίτυπα σε κάθε τμήμα ) . Όσο για το περιεχόμενό του, αποτελούνταν από 14 ερωτήματα , από τα οποία τα 12 ήταν επιλογής και τα 2 σύντομης απάντησης.

Οι απαντήσεις των συμμαθητών μας που δόθηκαν στο ερωτηματολόγιο ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες. Συμπερασματικά:

•         Το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ σχεδόν κάθε ώρα πράγμα που είναι δυσάρεστο γιατί δείχνει πως είναι σε μεγάλο βαθμό εξαρτημένοι από τα ΜΜΕ
  •         Οι περισσότεροι μαθητές χρησιμοποιούν το facebook ή κάποια άλλη online κοινωνική δικτύωση για διασκέδαση.
  •         Η εντύπωση που κυριαρχεί για τα ΜΜΕ είναι ότι το περιεχόμενο τους δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όπως θα έπρεπε, αλλά είναι κατευθυνόμενο
  •       Οι συμμαθητές μας όπως και πολλοί αλλοι νέοι αναζηττούν την αλήθεια και την πραγματική ενημέρωση, με αντικειμενικότητα.

Τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης επηρεάζουν λοιπόν όχι μονο την καθημερινότητα ενος νέου αλλά πολλές φορές την συμπεριφορά και τα συναισθήματα τους.

Οι μαθητές της Α λυκείου του Διαπολιτισμικού ΓΕΛ Εύοσμου σύμφωνα με τις τελευταίες μας ερωτήσεις φαίνεται πως έχουν ανάμικτα και όχι απόλυτα θετικά σχόλια για την ύπαρξη σχολικής εφημερίδας στο σχολείο μας. Το μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών την θεωρούν σημαντική και κρίνουν απαραίτητη την σχολική ενημέρωση μέσω Διαδυκτίου. Ωστόσο έχουμε ποικίλες ιδέες για πιθανά θέματα της εφημερίδας μας. Υπάρχει η θέληση για ενημέρωση των σχολικών δραστηριοτήτων, αθλητική ενημέρωση και άλλα κοινωνικά θέματα, σε καθημερινή βάση.

Θα προσπαθήσουμε να σας ενημερώσουμε για όλα αυτά που αναζητάτε και θα περιμένουμε δικά σας σχόλια και καινούργιες ιδέες στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση : efimerida2015@gmail.com

Ηλεκτρονική σχολική εφημερίδα-

Τύπος & υπογραμμός. . .

Σας παρουσιάζουμε το ερωτηματολόγιο που συντάξαμε για να διερευνήσουμε τη σχέση των συνομηλίκων  μας  με τα ΜΜΕ και το κατα πόσο επηρεάζουν τη καθημερινή μας ζωή.Σας παρακαλούμε να απαντήσετε στις ερωτήσεις  βάζοντας αυτό το σύμβολό ü μπροστά απο κάθε σας επιλογή.

1)       Πόσο συχνά χρησιμοποιείτε τα ΜΜΕ;

• Σχεδόν κάθε ώρα
  • Κάθε δύο ώρες
  • Πάνω απο δύο ώρες
  • Καθόλου

2)       Ποια ΜΜΕ χρησιμοποιείτε;

Επιλέξτε μία ή περισσότερες απαντήσεις

• Facebook ή κάποια άλλη online κοινωνική δικτύωση
  • Κινητό και τις εφαρμογές του, μηνύματα, τηλεφωνήματα, παιχνίδια και άλλα
  • Τηλεόραση
  • Ραδιόφωνο
  • Τύπος
  • Βιβλία, ταινίες ή άλλα κλασικά Μ.Μ.Ε

3)       Για ποιο λόγο χρησιμοποιείτε τα  Μ.Μ.Ε ( Facebook,τύπο,τηλεωραση και άλλα);

Επιλέξτε μία ή περισσότερες απαντήσεις

• Για διασκέδαση
  • επικοινωνία με φίλους, γνωριμία με καινούριους ανθρώπους
  • Για να εκφράσω τον εαυτό μου
  • Για ενημέρωση, μόρφωση και συζήτηση

4)       Νομίζετε ότι τα ΜΜΕ δείχνουν ρεαλιστικές εικόνες του κόσμου ή κυριαρχεί κατευθυνόμενο περιεχόμενο

• Ρεαλιστικές εικόνες του κόσμου
  • Κατευθυνόμενο περιεχόμενο

5)       Χρήση των ΜΜΕ σας κάνει περισσότερο ή λιγότερο χαρούμενο;

• Πολύ  χαρούμενο
  • Λιγότερο χαρούμενο
  • Με εξαντλεἰ και με κουράζει
  • Τίποτα απο αυτά

6)      Πόσο συχνά έχετε την αίσθηση ότι χρησιμοποιείτε τα ΜΜΕ για να ξεχάσετε προβλήματα σας ή να ξεφύγετε απο μία κατάσταση;

• Συνέχεια
  • Ποτέ

7)      Τί αίσθηση θα είχες άμα βρισκόσουν σε ένα μέρος χωρίς Μ.Μ.Ε (ιντερνετ,τηλεόραση,ραδιοφωνο,εφημερίδα κ.τ.λ)

• Ελευθερία
  • Χαμένος/η απο όλα
  • Για λίγο καιρό θα ήταν καλά
  • ΒΟΗΘΕΙΑ!!

8)      Πόσο συχνά νίωθετε οτι δεν μπορείτε να αντισταθείτε στην χρήση των Μ.Μ.Ε (παρ’ όλο που θέλετε να κάνετε κάτι άλλο);

• Κάθε φορά που βγαίνω έξω
  • Μόνο όταν με απασχολεί κάτι σημαντικό
  • Σχεδόν ποτέ

9)      Πιστεύεις πως επήρεάζουν την καθημέρινή σου ζώη σε όλα τα θέματα τα Μ.Μ.Ε; (όπως ντύσιμο,συμπεριφορά,συναισθήματα κ.τ.λ)

• Ναί
  • Όχι
  • Απο εκεί ξεκινάν όλα

10)   Πόσο συχνά αισθάνεστε ότι σας φοβίζουν,επηρεάζουν  αρνητικά τη διάθεσή σας ειδήσεις για εγκληματα, ατυχήματα ή επιδημίες;

• Πάντα
  • Δεν δίνω σημασία
  • Απλά με φοβίζουν για λίγο καιρο

11)   Τι είδος προγράμματος πιστεύετε πως πρέπει  να υπάρχουν  περισσότερο στα σημερινά κλασσικά ΜΜΕ (στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο και στον τύπο) ;

• Ψυχαγωγίας
  • Εκπαίδευσης
  • Ενημερωτικά

12)    Πιστεύετε πως τα νέα Μ.Μ.Ε είναι αρκετά. .

• Χρήσιμα
  • Βαρετά
  • Διασκεδαστικά

13)   Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη σχολικής εφημερίδας;

14)  Προτείνετε την δικιά σας θεματολογία μίας εφημερίδας:

Από την ομάδα : Diamonds