Επίσκεψη στην Εταιρία Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης

justice

Σύμφωνα με τον αρχαίο Έλληνα τραγικό ποιητή, Σοφοκλή, η δικαιοσύνη είναι μόνιμο χαρακτηριστικό των ανθρώπων. Αναζητώντας λοιπόν και εμείς κοινωνικές δομές που αφορούν στα δικαιώματα και την ομαλή ένταξη των νέων, ως ενεργών πολιτών στην κοινωνία, επισκεφτήκαμε στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Πλησιάζοντας τα 18: Νέος Πολίτης στην Ελλάδα και στην Ευρώπη’»τα Δικαστήρια της Θεσσαλονίκης με την κ. Ευαγγελία Σειρά, ως υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος. H ομάδα μας ασχολείται με θέματα που αφορούν τους νέους και μπορούν να είναι χρήσιμα και ενδιαφέροντα για την ενήλικη ζωή τους. Δικαιώματα, εκπαίδευση και εργασία, υγεία και περιβάλλον, ταξίδια, εθελοντισμός, ΜΜΕ, συμμετοχή και διεκδίκηση στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Ταυτόχρονα, παρακολουθεί τη σχολική ζωή δημοσιογραφικά και για όλα τα παραπάνω σας πληροφορεί υπεύθυνα μέσα από την ηλεκτρονική εφημερίδα του Διαπολιτισμικού ΓΕΛ Ευόσμου. Λίγα λόγια για την πρώτη μας εξόρμηση…Δεν είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε ποινικές δίκες, άλλα μια δίκη ανατροφής. Ωστόσο, ενημερωθήκαμε για την όλη διαδικασία και τους παράγοντες της δίκης από την Γεν. Γραμματέα του Δ.Σ. της Ε.Π.Α.Θ. (Εταιρία Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης).Στην συνέχεια, κάναμε μια εποικοδομητική  συζήτηση με τις Εισαγγελείς Ανηλίκων, την Γεν. Γραμματέα του Δ.Σ. και την κοινωνική λειτουργό της Ε.Π.Α.Θ. συζητήσαμε για θέματα τα οποία αφορούσαν την εκπαίδευση όπως για το νέο σύστημα ,τις καταλήψεις και άλλα. Επίσης μιλήσαμε για τον κίνδυνο χρήσης ουσιών, αλκοόλ, τα ατυχήματα και όλα όσα μπορούν να συμβούν αν δεν είμαστε προσεκτικοί. Κύριο θέμα μας τα δικαιώματα των παιδιών! Επιπλέον, επισκεφτήκαμε το χώρο της Ε.Π.Α.Θ. όπου ενημερωθήκαμε από την κοινωνική  λειτουργό για την αποστολή της εταιρίας, δηλαδή την ενεργή συμβολή στην πρόληψη και στην αντιμετώπιση της θυματοποίησης και της παραβατικότητας των ανηλίκων, που εμφανίζουν αντικοινωνική ή παραβατική συμπεριφορά ή κινδυνεύουν να γίνουν δράστες αξιόποινων πράξεων, λόγω ακατάλληλου ή ανύπαρκτου οικογενειακού περιβάλλοντος ή άλλων συνθηκών ή αιτιών. Συγκεντρώσαμε πληροφορίες  και ακούσαμε διαφορετικές απόψεις σχετικά με διάφορα νομικά ζητήματα. Το πιο σημαντικό για εμάς είναι πως μας αντιμετώπισαν με σοβαρότητα και αυτό ήταν κάτι το οποίο μας έδωσε το θάρρος να μιλήσουμε, να εκφράσουμε ελεύθερα κάποιες γνώμες, να κάνουμε ερωτήσεις και να συμμετέχουμε ουσιαστικά και εμείς στην συζήτηση.

Ένα σχόλιο στο Επίσκεψη στην Εταιρία Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης

1. Ο/Η Eυαγγελία λέει:

Πολύ ωραία η παρουσίαση της επίσκεψης! Όμως μια μικρή διόρθωση, έτσι για να είμαστε ακριβείς. Ο τίτλος του προγράμματος Αγωγής Υγείας (όχι πολιτιστικού) που κάνουμε είναι «Πλησιάζοντας τα 18:Νέος πολίτης στην Ελλάδα και την Ευρώπη». Και γιατί δε βάλατε μια από τις τόσες φωτογραφίες που τραβήξατε; Διαμαρτύρομαι…