2ο Διαγωνισμός Μαθητικής Εφημερίδας

DSC05304

Το σχολείο μας με την ηλεκτρονική μαθητική εφημερίδα μας «Τύπος & υπογραμμός» συμμετείχε στο δεύτερο διαγωνισμό ηλεκτρονικού και έντυπου μαθητικού εντύπου για Γυμνάσια και Λύκεια της Κεντρικής Μακεδονίας. Στις 21 Νοεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε στην αποθήκη Γ στο Λιμάνι Θες/νίκης η εκδήλωση βράβευσης των μαθητικών εντύπων. Στο πλαίσιο της βράβευσης ο κύριος Μανώλης Σφακιανάκης, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας μας ενημέρωσε για τους κινδύνους του διαδικτύου, αναφέρθηκε στο cyber bullying ή κυβερνο-εκφοβισμό και σε τρόπους ασφαλούς πλοήγησης. Μέσα από την συμμετοχή μας στην εκδήλωση ανταλλάξαμε ενδιαφέρουσες εμπειρίες, εμπνευστήκαμε και ενημερωθήκαμε για ποικίλες δράσεις. Πιστεύουμε  επίσης πως κινητοποιήθηκαν ακόμα περισσότεροι μαθητές για την ανάληψη και τη δημιουργία ποικίλων νέων μαθητικών εντύπων. Δόθηκαν έπαινοι σε όλα τα σχολεία και όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό καθώς και επιπλέον βραβεία.  Κλείνοντας το άρθρο μας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την εφημερίδα Μακεδονία που διοργάνωσε αυτή την εκδήλωση και μας δόθηκε η ευκαιρία να προβάλουμε την προσπάθεια του σχολείου μας.

Η νέα συντακτική ομάδα υπόσχεται στο αναγνωστικό κοινό ακόμη περισσότερα και ενδιαφέροντα άρθρα.