Το τρίτο κύμα

to kyma

Πώς είναι δυνατόν απλοί άνθρωποι να υποστηρίξουν ένα καθεστώς όπως αυτό του Ναζισμού;

Ο Ρον Τζόουνς, καθηγητής σε ένα σχολείο στην Καλιφόρνια το 1969, προσπαθώντας να απαντήσει την παραπάνω ερώτηση, σκέφτηκε να κάνει τα λόγια πράξη, εφαρμόζοντας ένα πείραμα, που είχε ως στόχο να αποδείξει πώς μία μάζα ανθρώπων μπορεί πολύ εύκολα να παρασυρθεί από ένα Κύμα.

Αντίρρηση σε αυτό το πείραμα έφεραν ορισμένοι αλλοδαποί μαθητές, αλλά στην πορεία αποδέχτηκαν την ιδέα.

Μέσω, λοιπόν, αυτού του πειράματος, αποδείχτηκε ότι μπορεί κανείς εύκολα να γίνει ρατσιστής. Οι ξένοι μαθητές παρουσιάζονται ως αρκετά απομονωμένοι και εσωστρεφής, καθώς οι υπόλοιποι μαθητές τούς αντιμετωπίζουν ως κατώτερους.

Το Κύμα, μια πραγματική ιστορία, έχει επηρεάσει το τρόπο σκέψης αρκετών ανθρώπων, οι οποίοι προσπάθησαν να μεταδώσουν αυτή τους τη σκέψη, μέσω του καλλιτεχνικού χώρου (θέατρο, κινηματογράφος, κ.α.).

Λόγω της ρεαλιστικής του φύσης, και παρόλο που είναι μία αρκετά παλιά ιστορία, Το Κύμα τονίζει ότι ο καθένας μας, χωρίς να το αντιληφθεί, μπορεί να γίνει υποστηρικτής αυτής της ανάρμοστης συμπεριφοράς. Γι’ αυτό, λοιπόν, πρέπει να ενημερωθούμε όσο πιο σωστά μπορούμε και να το αποτρέψουμε.

σκέψη, μέσω του καλλιτεχνικού χώρου (θέατρο, κινηματογράφος, κ.α.).