ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ, Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΣΑΤΙΡΑΣ

s11skitso-thumb-large

Στόχος της γελοιογραφίας είναι η διακωμώδηση προσώπων με αφορμη τα λόγια ή τις πράξεις τους. Η γελοιογραφία ήταν γνωστή από τους αρχαίους χρόνους, κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο, στις αρχές του 4ου π.Χ. αιώνα στην Αθήνα ζούσε ο ζωγράφος Παύσων που κατά τον Αριστοτέλη παρίστανε τους ανθρώπους, όπως οι κωμικοί ποιητες. Η γελοιογραφία μεγαλοποιεί τα φυσικά γνωρίσματα και κυρίως τα ελαττώματα, κανοντας χρηση αντιθεσεων.

Ο πιο διάσημος Έλληνας γελοιογράφος είναι ο Αρκάς ο οποιος ασχολείται με την τέχνη των Κόμικς. Ξεκίνησε στις αρχές της δεκαετίας του ’80.Το πραγματικό όνομα καθώς και η ταυτότητά του εν λόγω συγγραφέα παραμένουν άγνωστα. Παρόλο που έχει αναφερθεί ως Αντώνης Ευδαίμων και Γεράσιμος Σπανοδημήτρης στα διάφορα κόμικς, εντούτοις θεωρούνται ως ψευδώνυμα. Προσεχώς, θα ακολουθήσουν περισσότερες σχετικές πληροφορίες….