Ti den katalavaineis?

greekfinal.medium

Telika apoteloun ta greeklish kindyno gia tin elliniki glwssa, tin opoia sumfwna me kapoious ofeiloume na diafylaksoume i einai apla enas grigoros kai anwdynos tropos epikoinwnias ton opoio kuriws xrisimopoioun oi neoi?

To θέμα είναι πολυσυζητημένο ωστόσο, οι Έλληνες και κυρίως η νεολαία συχνά φαίνεται να επιλέγει αντί της μητρικής της  γλώσσας να χρησιμοποιεί στο γραπτό λόγο τα γνωστά σε όλους μας Greeklish . Αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι δεν θέλουν να σπαταλήσουν ελάχιστα δευτερόλεπτα για να αλλάξουν την γραμματοσειρά  στον υπολογιστή τους από αγγλικά σε ελληνικά ή γιατί πιστεύουν ότι θα γίνουν εμφανή τα ορθογραφικά λάθη που πιθανόν κάνουν. Όλα αυτά παρουσιάζονται τόσα αθώα χωρίς συνέπειες. Ποια είναι όμως η πραγματική αλήθεια;

Σύμφωνα με δημοσίευμα της ηλεκτρονικής εφημερίδας newsbeast.gr, «Από τις αρχές της δεκαετίας του ’90 Έλληνες της Ελλάδας και του εξωτερικού χρησιμοποιούν λατινικούς χαρακτήρες για την γραφή της ελληνικής γλώσσας στην ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω του Διαδικτύου. Γράφουν προσωπικά μηνύματα, δημοσιεύουν ανακοινώσεις, συνεισφέρουν σε λίστες συζήτησης ή σε αρχεία με φοιτητικά ανέκδοτα με τα λεγόμενα greeklish». Έχουν διεξαχθεί πολλές έρευνες για το συγκεκριμένο θέμα και οι απόψεις συνέχεια διίστανται. Κάνεις δεν μπορεί να ξέρει τα πραγματικά αποτελέσματα γιατί το κάθε άτομο παρουσιάζει διαφορές. Ορθογραφικά λάθη ,παράλειψη σημείων στίξεων και τονισμού , σημεία στίξεις με ξένα σύμβολα ,χρήση και ελληνικών και αγγλικών γραμμάτων σε μία λέξη είναι από τα πιο συχνά λάθη των εφήβων. Και όσο αυξάνεται η διάδοση τον Greeklish τόσο μεγαλύτερη απειλή αποτελεί για την γλώσσα μας. Κανείς όμως δεν δίνει τόσο σημασία όσο χρειάζεται και όλοι υποστηρίζουν ότι αυτό δεν επηρεάζει αυτούς που ξέρουν τη γλώσσα το ίδιο άριστα, είτε γράφουν στα ελληνικά είτε στα Greeklish και ότι απλά τα χρησιμοποιούν για πιο γρήγορο τρόπο. Όμως η έρευνα που έγινε  σε παιδιά της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Κοζάνη την σχολική χρονιά 2008-2009 είχε τραγικά αποτελέσματα τόσο για τους μαθητές όσο και για τους καθηγητές κάτι που απορρίπτει το τοίχος που υποστηρίζουν όλοι ότι είναι εκτός εμβέλειας των συνεπειών . Το ανάλογο άρθρο από όπου μπορείτε να αντλήσετε πληροφορίες σχετικά με την έρευνα είναι  αναρτημένο στη σελίδα www.mykosmos.gr/loc_mk/editorial.asp?id=38  και συνεπώς να αναλογιστείτε και εσείς σχετικά με αυτή την τάση που συχνά ακολουθούμε απερίσκεπτα πολλοί από εμάς.

Άραγε θα συνεχίσετε να εκφράζεστε γραπτά  με τα Greeklish ενώ ξέρετε ότι ξεκινάει μια ‘μικρή’ καταστροφή της μητρικής γλώσσας;